Pohřeb hodný krále: Ostatky Richarda lll. spočinuly v leicesterské katedrále

Leicester – Pohřbu se všemi královskými poctami se dnes dočkal anglický král Richard III. Jeho ostatky téměř 530 let po jeho smrti spočinuly v kryptě pod katedrálou ve středoanglickém Leicesteru. Dubovou rakev s kostmi monarchy, kterého ve své tragédii zvěčnil William Shakespeare, si v uplynulých třech dnech prohlédlo více než 20 000 lidí, dnešního pohřbu se zúčastnilo asi 700 hostů.

Okázalý církevní obřad přenášený místními televizemi vedla hlava anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Požehnal rakvi s královými ostatky, na niž byla následně nasypána půda z Fotheringhay, Middlehamu a Bosworthu. Herec Benedict Cumberbatch, který je s Richardem vzdáleně příbuzný, poté zarecitoval báseň sepsanou čistě k této příležitosti cenami ověnčenou skotskou básnířkou Carol Ann Duffyovou. Právě Cumberbatch, známý především ze seriálu ze seriálu Sherlock, ztvární svého příbuzného v televizní adaptaci Shakespearova dramatu.

Slavnostnímu pohřbu přihlíželi také potomci účastníků bitvy u Bosworthu, v níž král padl. Královskou rodinu zastupovala na pohřbu hraběnka z Wessexu Sophie, manželka prince Edwarda. Přítomným poslala zdravici také královna Alžběta II. Pohřeb zakončil sborový zpěv britské hymny.

„Nalezení ostatků a nový pohřeb krále Richarda III. je událostí národního a mezinárodního významu,“ uvedla královna v krátké zdravici. „Pro některé byl hrdina, pro jiné byl ničema,“ připustil děkan místní univerzity David Monteith v úvodním projevu před obřadem.

Ostatky Richarda III., který zemřel v roce 1485 v bitvě u Bosworthu, vědci dlouho považovali za nenávratně ztracené. Až v srpnu 2012 je badatelé objevili pod parkovištěm v Leicesteru a pomocí rozboru DNA určili jejich pravost.

Mnozí řečníci na dnešním pohřbu hovořili především o slavnostní, nikoliv o smuteční atmosféře pohřbu. Přesto se některým z návštěvníků asi přílišný patos nezdá. Kamery i Twitter zachytily například historika Johna Ashdowna-Hilla, jak nevěřícně protáčí oči. Ashdown-Hill se podílel na výzkumu, na pohřbu seděl vedle Phillippy Langleyové, která je tajemnicí skotské pobočky Společnosti Richarda lll. Později v rozhovoru pro televizi uvedl, že reagoval na slova o tom, že se král narodil v květnu, když se ve skutečnosti narodil v říjnu.

Pohřeb hodný krále

Rakev s Richardovými ostatky do katedrály v Leicesteru přenesli ve slavnostním průvodu, kterému přihlíželo asi 35 000 lidí, již v neděli. Tři dny pak mohla panovníkovi projevit úctu široká veřejnost. Lidé mu nejčastěji přinášeli bílé růže - erbovní znamení Yorků. Hrob v leicesterské katedrále bude od soboty zpřístupněn veřejnosti, v neděli bude v katedrále slavnostně odhalen nový králův sarkofág.

Ostatky Richarda III. spočinou v leicesterské katedrále sv. Martina. Potomci anglického krále totiž prohráli soudní spor, v němž žádali, aby byl pohřben v Yorku, kde vyrůstal a strávil tam i velkou část svého dospělého života. Odpůrci uložení ostatků v Leicesteru označili obřady v tomto městě za frašku. Večer se podle BBC v Yorku uskuteční na památku krále Richarda III. církevní obřad, po němž bude následovat průvod místních církevních a politických představitelů.

Textový on-line přenos z pohřbu na deníku Daily Telegraph si můžete přečíst ZDE.

Video Anglického krále Richarda lll. slavnostně pohřbili v Leicesteru
video

Anglického krále Richarda lll. slavnostně pohřbili v Leicesteru

Richard III. vládl v letech 1483 až 1485. Jeho zohavené tělo bylo po bitvě u Bosworthu vystaveno v Leicesteru na důkaz, že král skutečně zemřel. Byl pohřben v místním kostele, který později zanikl. Předpokládalo se, že ostatky skončily v řece. Archeologové kosti nalezli v roce 2012 při průzkumu pod parkovištěm a vědci z univerzity v Leicesteru je pak identifikovali s pomocí DNA a žijících potomků. Bitvou u Bosworthu se uzavřela krvavá válka růží a po rodu Plantagenetů, který vládl 300 let, pak na anglický trůn usedl první vládce z dynastie Tudorovců Jindřich VII. Z této dynastie pocházela mimo jiné panenská královna Alžběta I.

/*json*/{"map":{"lat":52.634738351075875,"lng":-1.137021994477434,"zoom":19,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

„Před 530 lety byl sražen mečem uprostřed chaosu,“ řekl jeden z potomků krále, který s ostatními asi 35 000 zájemci ve středu navštívil místo Richardova skonu u vrchu Ambion Hill, kam král odjel z Leicesteru. Vrátil se prý potupně pohozen nahý přes hřbet koně. „Nyní máme příležitost to napravit a zajistit, aby se to tentokrát odehrálo důstojně a čestně,“ uvedl k dnešnímu obřadu starosta města Peter Soulsby.

Někteří historikové se nyní domnívají, že v případě Richarda lll. šlo o poměrně osvíceného panovníka, jehož jméno však očernili jeho následovníci. „Lidé si začínají uvědomovat tu nespravedlnost vůči králi Richardovi,“ řekl předseda společnosti Richarda lll. Phil Stone.

Dnešní obřady jsou vyvrcholením pětidenních oslavných a vzpomínkových akcí pod názvem Návrat krále, kterých se od neděle zúčastnily desetitisíce lidí. Nejednalo se podle místních komentářů o výrazy smutku, ale o výraz hrdosti obyvatel k dějinám země.