PODÍVEJTE SE: Turisté prchají před útočníky v tuniském muzeu

Tunis – Klidná prohlídka tuniského muzea Bárdá se v okamžiku změnila v hororový zážitek. Italská turistka zveřejnila video, na němž zdokumentovala poslední okamžiky před teroristickým útokem. Najednou jsou slyšet podezřelé zvuky. „Střílí se?“ ptá se žena italsky. A zděšená skupina návštěvníků se dá na útěk. Při útoku zahynulo přes dvacet turistů. Policie dva útočníky na místě zastřelila.
Video Turisté prchají z muzea Bárdá (zdroj: Telegraph.co.uk)
video

Turisté prchají z muzea Bárdá (zdroj: Telegraph.co.uk)

Útok na muzeum je od atentátu na synagogu na Džerbě v roce 2002 první teroristickou akcí, jejímž cílem byli v Tunisku cizinci. Premiér Habíb Síd už přiznal chyby bezpečnostních složek a propustil šest policejních velitelů.  

Odpovědnost za akci převzala organizace Islámský stát (IS), která bojuje v Sýrii a Iráku, ale je zastoupena také v Libyi. Mezi jejími zahraničními bojovníky je i několik tisíc Tunisanů. V Tunisku dnes zatkli vůdce skupiny. 

Muzeum Bárdá mělo toto úterý znovu otevřít své expozice pro návštěvníky, ale z bezpečnostních důvodů to odložilo na neděli.

/*json*/{"map":{"lat":36.80925016250699,"lng":10.13419532698355,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/