V Tunisku zatkli šéfa atentátníků z muzea Bárdá

Tunis - V Tunisku zatkli vůdce teroristické skupiny, která údajně zorganizovala nedávný útok na muzeum Bárdá v tuniské metropoli. Při útoku zemřelo 18. března přes 20 lidí, hlavně zahraničních turistů. Muzeum mělo v úterý znovu otevřít své expozice pro návštěvníky, ale z bezpečnostních důvodů to odložilo na neděli.

Skupinu podle místních médií tvořilo 16 extremistů, dva z nich se vrátili do Tuniska z bojů v Sýrii. Samotný útok prý spáchali tři střelci, z nichž dva policisté na místě zastřelili a třetí je na útěku.

Odpovědnost za akci převzala organizace Islámský stát (IS), která bojuje v Sýrii a Iráku, ale je zastoupena také v Libyi. Mezi jejími zahraničními bojovníky je několik tisíc Tunisanů.

Útok na muzeum je od atentátu na synagogu na Džerbě v roce 2002 první teroristickou akcí, jejímž cílem byli v Tunisku cizinci. Premiér Habíb Síd v pondělí přiznal opomenutí bezpečnostních složek a propustil šest vysoce postavených členů policie.

/*json*/{"map":{"lat":36.80925016250699,"lng":10.13419532698355,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/