Germanwings upřesnila seznam obětí, jejich příbuzné odveze do Francie

Düsseldorf – Německá letecká společnost Germanwings dnes upřesnila národnosti obětí z Airbusu A320, který se včera zřítil ve francouzských Alpách. Potvrdily se prvotní informace, že ze 150 obětí nehody bylo nejvíc Němců (72) a Španělů (35). S rodinami 27 cestujících se společnost zatím nedokázala spojit, tím pádem není možné s určitostí zjistit jejich státní příslušnost. Ve čtvrtek Germanwings vypraví do jižní Francie speciální lety pro příbuzné obětí.

Ředitel Germanwings Thomas Winkelmann ujistil, že nyní je prioritou péče o příbuzné obětí. Aerolinky proto ve spolupráci se svou mateřskou firmou Lufthansa zřídily v Německu, Španělsku a Francii speciální centra, ve kterých se jim dostane psychologické péče.

Zítra budou z Düsseldorfu a Barcelony vypraveny do jižní Francie speciální lety určené výhradně pro příbuzné a psychology.

K místu nehody už dnes dorazili první pozůstalí. Francouzská policie vymezila prostor, odkud se mohou podívat na místo tragédie. Přímo k troskám airbusu se ale nedostanou.

Odpoledne dorazili do jižní Francie také představitelé tří států, kterých se tragédie nejvíc dotýká - německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande a španělský premiér Mariano Rajoy. Všichni pohovořili s nasazenými jednotkami a prohlédli si místo tragédie. 

Hollande slíbil, že Francie věnuje veškeré úsilí tomu, aby byly nalezeny a identifikovány tělesné pozůstatky mrtvých a předány jejich rodinám. „Je to pro nás čest, poskytnout tuto pohostinnost. Chci vyjádřit vděčnost všem lidem, kteří na této akci pracují,“ dodal francouzský prezident. 

Francois Hollande: „Vážená Angelo, vážený Mariano, můžete si být jisti, že budou zjištěny veškeré informace a budou vyjasněny všechny okolnosti katastrofy.“


Merkelová ujistila všechny rodinné příslušníky a přátele obětí, že budou v jižní Francii vítáni, pokud budou chtít na místo neštěstí přijet. Ve vesnicích nedaleko místa havárie jsou připravena polní lůžka, tlumočníci a psychologové. „Přeji všem hodně síly v těchto těžkých hodinách. Je to dobrý pocit, že jsme tu všichni semknuti. Děkuju Francoisi Hollandovi za toto opravdu žité německo-francouzské přátelství,“ poznamenala Merkelová.

Španělský premiér Mariano Rajoy slíbil, že země udělají vše pro to, aby se oběti co nejdříve dostaly do svých zemí. „Chci poděkovat francouzskému lidu a prezidentu Hollandovi. Jeho chování bylo štědré a přátelské, skutečně na výši prezidenta velkého národa, jako je Francie.“

Příčiny neštěstí vyšetřují společně francouzské, německé a španělské úřady. Zatím se nevylučuje žádná příčina. Prokuratura incident vyšetřuje jako zabití z nedbalosti. V úterý večer se na místě podařilo nalézt první z černých skříněk stroje, která by mohla odhalit, co se s letadlem stalo. Má jít o tu, která zaznamenává komunikaci pilotů. Schránka je poškozena, jejímu prověření by to ale nemělo bránit. Ve středu pátrací týmy našly obal od druhé černé skříňky, záznamové zařízení v něm ale chybí.

Video Společnost Germanwings upřesnila seznam obětí
video

Společnost Germanwings upřesnila seznam obětí

Společnost Germanwings upřesnila seznam obětí

PODÍVEJTE SE: Animace letu 4U 9525

Vyšetřovatelé získali data z první černé skříňky

TK Merkelové, Hollanda a Rajoye

Horizont: Začalo vyprošťování pozůstatků obětí