Mogheriniová: Dohoda mezi EU a Kubou může být do konce roku

Havana – Vedle normalizace diplomatických styků mezi Kubou a USA je na dohled i konkrétní podoba zlepšení vztahů Havany s Evropskou unií. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová se při návštěvě Kuby setkala s prezidentem Raúlem Castrem. Podle ní by dohoda mezi EU a ostrovním státem mohla být uzavřena do konce roku.

„Rozhodli jsme se urychlit konzultace, což by mohlo přispět k dohodě o obrysech budoucí smlouvy,“ prohlásila šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová, takže by případná smlouva mohla být podepsána ještě během letošního roku. Mogheriniová byla na Kubě na dvoudenní návštěvě jako vůbec první vysoce postavený představitel osmadvacítky. Setkala se s prezidentem Raúlem Castrem, měli jednat jak o ekonomických tématech, tak o otázce lidských práv.

Kuba je jedinou latinskoamerickou zemí, která nemá dvoustrannou smlouvu s EU. Evropská unie zmrazila vztahy s Kubou v roce 2003. Příčinou bylo zatýkání disidentů. Od loňského dubna, kdy proces opětného sbližování začal, se už uskutečnila tři kola vzájemných diplomatických konzultací. Další kolo se má uskutečnit v Bruselu koncem dubna. V květnu má Kubu oficiálně navštívit i Francois Hollande jako vůbec první francouzský prezident v dějinách.

Oteplování vztahů s Kubou oznámily v prosinci loňského roku také Spojené státy. Americký prezident Barack Obama to zdůvodnil malou úspěšností a zastaralostí dosavadní konfrontační politiky. Součástí plánu normalizace vztahů by mělo být i zmírnění amerického embarga a stažení Kuby ze seznamu zemí, které podporují terorismus. Kuba naopak musí učinit hospodářské reformy a zlepšit dodržování lidských práv. Mogheriniová přivítala pokrok ve vztazích mezi odvěkými nepřáteli. Upozornila ale, že jednání o obnově vztahů Kuby s EU je „zcela samostatná záležitost“.

Vztahy mezi Kubou a západními zeměmi zamrzly po nástupu kubánských komunistů vedených Fidelem Castrem k moci v roce 1959. Castro v roce 2006 předběžně předal moc svému mladšímu bratrovi Raúlovi, definitivně pak v roce 2008, údajně ze zdravotních důvodů.