Žebříček největších kráterů světa ovládl australský obr

Canberra – Vědci objevili v Austrálii největší kráter světa vytvořený po dopadu meteoritu. Kráter o průměru 400 kilometrů vznikl před stovkami milionů let. Badatelé o svém objevu informovali v odborném časopise Tectonophysics.

Kráter v centrální Austrálii je podle vědců co do rozlohy největší dosud zjištěnou oblastí dopadu meteoritu na světě. Vesmírné těleso se podle badatelů ještě před dopadem rozlomilo na dvě části. Každá z nich přitom měla průměr více než deset kilometrů. „Jejich dopad musel tehdy způsobit vyhynutí mnoha živočišných druhů,“ uvedl hlavní autor studie Andrew Glikson z katedry archeologie a antropologie Australské národní univerzity.  

Kráter už není na zemském povrhu patrný, nachází se v zemské kůře. Zanechal po sobě ale „jizvy“, které objevili australští geofyzici.  

/*json*/{"map":{"lat":-27.2354154083535,"lng":139.54323805,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Badatelé si zatím nejsou jisti, kdy k dopadu došlo. Horniny v okolí kráteru jsou staré zhruba 300 až 600 milionů let. Nepodařilo se ale objevit vrstvu popela, která by vznikla v důsledku nárazu ve vrstvách hornin pocházejících ze stejného období. „Je to záhada, protože nedokážeme najít žádné vymírání živočišných druhů, které odpovídá této dvojí kolizi. Což vede k domněnce, že tento dopad by mohl být ještě starší,“ podotkl Glikson.

Obdobné vrstvy se naopak spojují s dopadem jiného vesmírného tělesa do oblasti Mexického zálivu, který podle současných teorií stojí za vyhynutím dinosaurů a jiných živočišných druhů. Tato planetka o průměru více než deset kilometrů při srážce se Zemí před zhruba 66 miliony let vyslala do atmosféry ohromná oblaka prachu a popela, které lze zpětně nalézt ve formě vrstev usazenin v horninách po celé Zemi. 

Největší meteorické krátery světa podle National Geographic: 

Vredefort v Jihoafrické republice vznikl zhruba před dvěma miliardami let. Má průměr 190 kilometrů. Od roku 2005 patří mezi chráněné oblasti UNESCO. 

Sudbury Basin v kanadském Ontariu vznikl asi před 1,8 miliardy let. Má průměr 130 kilometrů.

Sudbury Basin
Zdroj: ČTK/All Canada Photos/Thomas Kitchin & Victoria Hu

Acraman leží v Jižní Austrálii a vznikl před 580 miliony let. Jeho průměr dosahuje 90 kilometrů. 

Woodleigh v Západní Austrálii vznikl před 364 miliony let. Jeho průměr je nejasný – dosahuje 40 až 120 kilometrů. 

Manicouagan se nachází v kanadském Quebeku, vznikl před 215 miliony let. Nyní tvoří známé jezero. Patří mezi nejzachovalejší na světě. Jeho průměr dosahuje 100 kilometrů. 

Morokweng leží u pouště Kalahari v Jižní Africe. Jeho stáří se odhaduje na 145 milionů let. V kráteru byly nalezeny pozůstatky meteoritu. 

Kara vznikl po dopadu meteoritu před 70,3 milionu let. Nachází se v Rusku.