Islamisté naverbovali stovky dětí, k bombardování se přidá Kanada

Ottawa – Rozšíření vojenské mise proti radikálům z Islámského státu (IS) a zahájení leteckých útoků na cíle IS v Sýrii. Takový je plán Kanady, která by se tak po USA stala druhým státem NATO, který podnikne proti islamistům v Sýrii nálety. Doposud kanadská letadla bombardovala pouze cíle IS v Iráku. Podle AP by rozšíření mise měl oznámit kanadský premiér Stephen Harper už dnes. Radikálové už naverbovali do svých řad v Sýrii 400 dětí, informovali ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z Londýna.
Zdroj: ČTK/AP Autor: Tara Todras Whitehill

Informace o plánovaném rozšíření operací kanadské armády dal agentuře AP pod podmínkou anonymity vysoký vládní činitel. Stejnou zprávu s odvoláním na dva nejmenované politické zdroje přinesla nicméně i agentura Reuters, která informaci doplnila ještě o prodloužení kanadské mise proti IS o rok do dubna 2016.

Premiér Harper by měl plán podle agenturních zdrojů zveřejnit dnes v deset hodin místního času (tedy v 15:00 SEČ). Přestože ke schválení mise není potřeba souhlasu parlamentu, vláda předloží plán poslancům k hlasování, aby ukázala, že o rozhodnutí panuje mezi politiky shoda. Jak uvedla agentura Reuters, je předem jisté, že parlament dá misi zelenou. Harperovi konzervativci mají totiž ve sněmovně většinu.

  • Pondělní průzkum veřejného mínění pro televizi Global Television ukázal, že 66 procent Kanaďanů prodloužení mise proti Islámskému státu o další rok schvaluje.
Kanaďané dosud bombardovali cíle IS v Iráku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ryan Remiorz

K dnešnímu dni působí v severním Iráku zhruba 70 vojáků kanadských speciálních sil, kteří mají za úkol cvičit kurdské bojovníky, pešmergy, a mají pomáhat také při navádění koaličních letadel na islamistické cíle. Kanada vedle toho poskytla šest bojových letounů, které jsou využívány při náletech vedených americkou armádou proti IS v Iráku, píše agentura Reuters.

Harper kritizuje opozici

Harper, jehož Konzervativní stranu čekají v říjnu volby, zastává vůči Islámskému státu nekompromisní postoj a je toho názoru, že islamisté představují pro Kanadu zásadní hrozbu. Přesto je rozšíření mise kontroverzním krokem, protože podle kritiků takové bombardování vyžaduje svolení syrského prezidenta Bašára Asada.

Hlavní opoziční strana, levicová Nová demokratická strana, už předem avizovala, že bude rozhodně hlasovat proti. Centristická Liberální strana, která má podle průzkumů veřejného mínění šanci na vítězství v říjnových volbách, ještě své stanovisko nevyjasnila. Harper nešetří na obě strany kritikou – jsou podle něj v boji proti terorismu příliš slabé.

K leteckému bombardování v Sýrii zatím kromě Spojených států nepřistoupila žádná jiná země NATO. Cíle Islámského státu zde ale bombardují také Bahrajn, Saúdská Arábie, Jordánsko a Spojené arabské emiráty, napsala agentura AP.

Islámský stát se činí. „Štěňata chalífátu“ hledá, kde může

Radikálové už naverbovali 400 dětí, jež označují za „štěňata chalífátu“. Islamisté jim poskytují vojenský výcvik a také výuku radikálního islámu. „Využívají děti, protože je snadné vymýt jim mozek. Mohou si z nich udělat, co chtějí, zabrání jim pokračovat ve školní docházce a místo toho je pošlou do škol IS,“ podotkl Ramí Abdar Rahmán z organizace ochránců lidských práv. 
  
Děti jsou ve věku do 18 let a IS je pro svou věc hledal poblíž škol, mešit a veřejných prostranství, na nichž se konají popravy odpůrců IS. Jeden z těchto chlapců byl zřejmě na videu, na němž zabil izraelského Araba za údajnou špionáž ve prospěch Izraele. Francouzská policie hocha identifikovala jako možného příbuzného francouzského teroristy Mohameda Meraha, který zabíjel v Toulouse v roce 2012. 
 
Abdar Rahmán uvedl, že možným důvodem náboru velkého množství dětí může být i to,
že od začátku roku IS získává obtížněji nové dospělé bojovníky - připojilo se jich jenom 120. Jedním z důvodů je zpřísnění kontrol na hranici mezi Tureckem a Sýrií, kudy noví zájemci přicházeli.