Netanjahu po vítězství zkrotl, omlouvá se izraelským Arabům

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mírní předvolební rétoriku. Omluvil se za výroky o izraelských Arabech, které sklidily kritiku doma i v zahraničí. Volby vyhrál Netanjahův Likud. Prezident Reuven Rivlin se už sešel se zástupci všech stran, které se dostaly do parlamentu. Pokud hlava státu Netanjahua pověří jednáním o nové vládě, nebude to mít vůbec jednoduché.
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people
Video Netanjahu se omluvil izraelským Arabům
video

Netanjahu se omluvil izraelským Arabům

„Pravicová vláda je v nebezpečí. Volit chodí houfy Arabů, které svážejí levicové organizace,“ varoval Netanjahu Izraelce krátce před uzavřením volebních místností. Pár dnů po vítězství Likudu v parlamentních volbách ale volí jiná slova. „Nechtěl jsem izraelské Araby urazit a lituji toho. Kroky, které jsem jako premiér učinil, dokazují pravý opak. Zároveň si myslím, že je zapovězené, aby jakákoli zahraniční instituce zasahovala do naší demokracie. Považuji se za premiéra každého z vás. Nehledě na vyznání, rasu nebo pohlaví,“ konstatoval premiér. 

Izraelští Arabové ale omluvu nepřijali. Odmítavé stanovisko už přišlo od lídra arabské Společné kandidátky – nyní třetí nejsilnější strany parlamentu. „Nezavolal vedení arabského obyvatelstva, nesetkal se s ním. Omluvil se kvůli mezinárodní kritice, včetně kritiky ze strany Spojených států,“ míní Ayman Odeh. 

Pro Strašíka: Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ze strany Likud ve svém telavivském volebním štábu po oznámení příznivých výsledků předčasných parlamentních voleb ve středu 18. března 2015.
Zdroj: ČTK/AP/Oded Balilty

Washington se zlobí: „Osady nelze rozšiřovat donekonečna“

Spojené státy Netanjahuovi vytýkají hlavně rezolutní zavržení myšlenky vzniku samostatného palestinského státu. Ta je pro Washington klíčová. „Nemůžeme jen tak předstírat, že ty výroky nikdy nezazněly,“ podotkl vedoucí Obamova štábu Denis McDonough. 

  • Spojené státy poskytují Izraeli vojenskou pomoc ve výši tří miliard dolarů (asi 76 miliard korun) ročně.

Americký prezident o víkendu potvrdil americkou podporu bezpečnosti Izraele a zdůraznil, že Spojené státy zajistí pokračování spolupráce armád a zpravodajských služeb, aby byli Izraelci v bezpečí. „Ale budeme trvat na tom, že z našeho pohledu je status quo neudržitelný. I když budeme naprosto brát v úvahu bezpečnost Izraele, nemůžeme udržovat status quo donekonečna a rozšiřovat osady,“ řekl Obama v souvislosti s výstavbou osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. „To není recept na stabilitu v oblasti,“ zdůraznil. 

Izraelský premiér navíc ostře kritizuje dohodu o íránském jádru, které se snaží mocnosti v čele s Američany dosáhnout. Netanjahu – stejně jako v minulosti – žádá namísto zmírnění sankcí tvrdší postup vůči Teheránu. „V porovnání s ostatními alternativami je diplomacie nejlepším a nejúčinnějším způsobem, jak zabránit Íránu získat jadernou zbraň,“ uvedl McDonough. 

Jednání o koalici – Netanjahu přišel o prvního možného partnera

Na domácí politické scéně nemá Netanjahu momentálně nic jistého, i když jeho strana vyhrála volby. Čeká se ale, že právě jeho pověří prezident sestavením vlády. K většině v parlamentu ale potřebuje 61 křesel – najít takovou podporu při novém rozvržení sil,nebude jednoduché. 

Třeba centristická strana Budoucnost existuje už oznámila, že nechce do příští Netanjahuovy vlády. Strana, kterou vede Jair Lapid, skončila ve volbách 17. března na čtvrtém místě s 11 mandáty a byla v minulé Netanjahuově vládě až do loňské prosincové roztržky Lapida s premiérem. 

Podle médií rozhodne o podobě koalice nováček v parlamentu – centristická strana Kulanu, jejíž šéf Moše Kahlon byl původně členem Likudu. Podle prvních zpráv chce Kulanu do vlády a strana Rivlinovi při konzultacích na post premiéra doporučila Netanjahua. Kahlon prý Rivlinovi řekl, že se neřadí k pravici ani levici, ale že vede „sociálně orientovanou stranu“. „Čím širší koalice bude, tím lépe pro nás pro všechny,“ prohlásil. Centrální volební komise oznámí oficiální výsledky voleb ve středu. Rivlin poté ohlásí, koho vybral pro sestavení vlády.