Lincolnova krev i klobouk. Američané odhalují tichá svědectví

Washington – Fordovo divadlo, místo, kde byl v roce 1865 zastřelen prezident Abraham Lincoln a kam se po 150 letech vracejí artefakty, které se z osudového večera dochovaly. Výstava „Silent Witnesses: Artifacts of the Lincoln Assassination“ připomíná výročí smrti prezidenta, který zrušil otroctví a dokázal během občanské války udržet zemi pohromadě.

Výstava je pojata jako divadelní hra a je rozdělena do několika dějství. Vše začíná příjezdem prezidenta s manželkou, následují hudební nástroje a vše končí jedním z nejslavnějších atentátů světa. „Krátce po desáté hodině se John Wilkes Booth potichu dostal do prezidentova lože, vplížil se za něj. Hru znal a věděl, že přijde místo, kdy se lidi smějí. Využil té příležitosti a z téměř bezprostřední blízkosti na něj vypálil z malé pistole Deringer,“ popisuje kurátorka Fordova divadla Tracey Avantová.

Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout nejen zbraň, jíž byl prezident zastřelen, ale i americkou vlajku, kterou měl umírající Lincoln pod hlavou a na níž je stále jeho krev. Mezi vystavenými artefakty jsou ale i kabáty, které měli prezident a jeho žena ten večer na sobě. V kapse měl tehdy Lincoln brýle, které si vlastnoručně spravoval, kapesník a nůž, který ale nestačil vytáhnout.

Video Výstava popisuje poslední Lincolnův večer doslova krok po kroku
video

Výstava popisuje poslední Lincolnův večer doslova krok po kroku

„Chceme, aby se lidi zamysleli nad tím, co se tu stalo před 150 lety, jak vražda změnila směřování země a dotkla se tolika lidí,“ vysvětluje Avantová. Ve Fordově divadle si výročí připomínají i novým muzikálem. „Je to velkolepý a zábavný muzikál, který přibližuje život za občanské války a který je proložený slovy našeho skvělého vůdce Abrahama Lincolna,“ dodává ředitelka komunikace Fordova divadla Lauren Beyeaová.

Z farmářského synka prezidentem

Abraham Lincoln, šestnáctý prezident Spojených států a zároveň první republikán v čele země, se stal jednou z největších a nejoblíbenějších postav amerických dějin. V době občanské války se mu podařilo zemi udržet pohromadě a po skončení konfliktu zrušil otroctví. Lincolnovo dětství nebylo jednoduché. Narodil se v chudé farmářské rodině v Kentucky. Ani ne v deseti letech přišel o matku. Sám se začal vzdělávat, vystřídal několik různých zaměstnání, až nakonec začal studovat práva. Posléze pracoval jako advokát ve státě Illinois.

Už jako kongresman se zviditelnil vystoupeními proti válce s Mexikem a bojem proti otrokářství. Obhajoval ekonomický liberalismus, hodnoty, jako jsou práce a osobní úsilí, a důraz na národní jednotu. Odmítal odtržení států, natož pak zachování otroctví. V roce 1860 republikáni nominovali Lincolna na prezidenta. Pod heslem „Odpor proti nárokům otrokářských států“ ve volbách drtivě zvítězil. Jižanské státy na jeho zvolení reagovaly vyhlášením nezávislosti, založením Konfederace a vypuknutím války. Lincoln od svých stanovisek ale neustoupil, a tak byla válka Severu proti Jihu v roce 1864 prakticky rozhodnuta.

Lincoln byl i přes odpor politiků, kteří prosazovali dohodu s Jihem, podruhé zvolen prezidentem. Jeho osud byl však již zpečetěn. Při návštěvě Fordova divadla ve Washingtonu 14. dubna 1865 byl zastřelen. Atentátníkem a členem spiknutí byl herec a fanatický jižanský příznivec John Wilkes Booth.