Americký vojenský konvoj, který projede i Českem, vyrazil z Estonska

Tallinn – Desítky amerických vojenských vozidel společně s vojáky vyrazily z Estonska na cestu dlouhou téměř 2000 kilometrů zpátky na domovskou základnu v Německu. Konvoj by měl mezi 29. březnem a 1. dubnem projet i Českou republikou. V konvoji pojedou mimo jiné i osmnáctitunové obrněné transportéry Stryker. „Spíše než posadit je do vlaků, které se pohybují v noci, kdy je nikdo neuvidí, proč neudělat pravý opak?“ uvedl americký generálporučík Ben Hodges. „Když budou projíždět všemi těmi městy, místní obyvatelé budou moci uvidět Strykery, mluvit s americkými vojáky,“ dodal. Vojáci prý budou vždy půl dne cestovat a pak se zastaví u nejbližší vesnice či města, kde budou mít čas na debaty s místními.

Vojáci se vrací z cvičení v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání). Jak napsal deník Army Times, vojáci z Estonska pojedou celkem 13 dní a projedou baltskými státy, Polskem, Českou republikou a Německem.

Podle amerických představitelů má cesta za cíl prověřit schopnosti a možnosti armády, zároveň jde ale rovněž o to ukázat, že Američanům záleží na jejich spojencích v Evropě a jsou vždy připraveni je podpořit. „Ukazujeme tím naší schopnost vzájemné spolupráce se spojenci z NATO a silné vztahy, které máme, a také nám to pomáhá lépe reagovat a přesouvat celou jednotku přes Evropu, přes pětici státních hranic,“ uvedl vedoucí čety Christopher Boldt.

Na území České republiky vstoupí americké jednotky ve třech samostatných kolonách od polských hranic směrem k Praze. V úterý 31. března se kolony setkají v Praze-Ruzyni, kde vojáky čeká den volna a příprava vozidel na další přesun. Následují den se celý konvoj opět v rozestupech přesune do Plzně, kde by armáda chtěla společně uctít americké vojáky, kteří padli při osvobozování Československa. Cílem konvoje je americká armádní základna u bavorského Vilsecku, který leží asi 65 kilometrů od českých hranic.

Plán průjezdu vojsk NATO přes české území
Zdroj: ČTK

Průjezd amerických vojáků se v Česku stal terčem kritiky zejména levicových hnutí a různých aktivistů. Komunisté a některé iniciativy připravují petiční akce, k demonstracím se svolávají lidé na sociálních sítích. Sdružení Ne základnám, která je známé kampaní proti stavbě amerického radaru v Brdech, už svolalo kvůli přejezdu konvoje na 28. března manifestaci na Václavské náměstí v Praze. Ve stejný den chtějí protestovat před ambasádou USA i komunisté.

Vojenský konvojKonvoj bude v Česku mezi 29. březnem a 1. dubnem, přejíždí z Pobaltí do Německa. Jednotky a armádní technika se budou vracet ze cvičení v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání). Jejím cílem je demonstrovat podporu spojeneckým zemím, které se cítí ohroženy ruskou agresí na Ukrajině, častějším zapojováním americké armády do manévrů NATO v Evropě. Konvoj se vydá z Estonska, Litvy a Polska a přes Lotyšsko a Česko dojede na armádní základnu v bavorském Vilsecku.

  • Celkem 516 amerických vojáků ve 118 vozidlech překročí polsko-české hranice v Harrachově, Náchodě a Bohumíně v neděli 29. března.
  • Konvoj obrněných transportérů Stryker, terénních vozů a vyprošťovacích kamionů pojede hlavně po dálnicích a za doprovodu vojenské policie.
  • Vojáci přespí první noc ve Vojenské akademii ve Vyškově, u chemiků v Liberci a u logistiků v Pardubicích.
  • V úterý se pak všechny kolony vydají do Prahy, kde budou Američané ubytováni v ruzyňských kasárnách.
  • Američané mají v Praze naplánovánu jednodenní přestávku, během níž bude čas na technickou údržbu vozidel, odpočinek jejich řidičů, ale i pietní vzpomínku.
  • Část vojáků se z Prahy vydá autobusem do Plzně, aby položili květiny k památníku nazvanému Díky, Ameriko! připomínajícímu konec druhé světové války a účast amerických vojsk na osvobození Plzně.
  • Ve středu 1. dubna pak kolona přes Plzeň a Rozvadov opustí Česko a zamíří k domovské posádce v německém Vilsecku.

Video Události: Americký konvoj v Pobaltí
video

Události: Americký konvoj v Pobaltí

Události: Americký konvoj v Pobaltí

UD 22.03.2015

Černohorský: V Litvě se protesty proti konvoji nechystají

Americký vojenský konvoj se vydal na cestu z Estonska