Oltář v levočském kostele přivítá Velikonoce v novém kabátě

Levoča - Ve slovenské Levoči právě restaurátoři dokončují opravy největšího gotického dřevěného oltáře na světě. Práce jim trvala přes dva roky. Náklady na současné opravy se vyšplhaly na víc než osm milionů korun a zaplatila soukromá nadace z Německa. Půl tisíciletí starou sakrální památku obrovské umělecké i historické ceny uvidí návštěvníci kostela v plné kráse už o Velikonocích.

Juraj Maták vede tým restaurátorů, který téměř devatenáctimetrovému oltáři vrací původní podobu. Po dvou letech zná každý jeho detail a stále ho fascinuje řezbářské umění Mistra Pavla, který celé dílo na začátku šestnáctého století vytvořil. „Člověk je v těsném kontaktu s perfektní modelací, úžasnou řezbářskou virtuozitou. Takže stále je na co se dívat,“ řekl restaurátor.

Velké opravy zažil oltář už v minulosti, nejméně jednu každých sto let. „Při čištění se ukazuje, že dřevo je zničené, je tam červotoč i hodně tmelu,“ popsala pomocná restaurátorka Věra Drabová. Restaurátoři při obnově soch nacházejí i podpisy dávných vandalů, kteří do oltáře vyryli svá jména, dnes už ale i tyto nápisy mají historickou hodnotu, a proto na mistrovském díle zůstanou.

Video Oltář v levočském kostele přivítá Velikonoce v novém kabátě
video

Oltář v levočském kostele přivítá Velikonoce v novém kabátě

Naposledy pracovali restaurátoři na otáři před šedesáti lety. Tehdy byl jejich zásah nevyhnutelný, kdy památce hrozila zkáza. Současní restaurátoři předpokládají, že příště oltář rozeberou jejich následovníci až ve 22. století, i proto si dávají záležet.

Oltář ani jeho části nebyly v havarijním stavu, zásah byl ale nakonec nutný kvůli jiným stavebním pracím v kostele. „Nepodařilo se zabránit, aby prašnost, která při těchto pracích vznikla, nepůsobila i na samotný oltář,“ vysvětlil vedoucí Oblastního restaurátorského ateliéru Levoča Ivan Tkáč.