Obama gratuloval Netanjahuovi, vítězství mu ale asi moc nepřál

Washington – Napětí mezi prezidentem Spojených států a izraelským premiérem nepolevuje. Barack Obama sice Benjaminu Netanjahuovi telefonicky blahopřál k úspěchu ve volbách, zároveň mu ale vytkl jeho nedávné provokativní výroky a blízkovýchodní politiku a pohrozil, že by USA mohly svou politiku vůči Izraeli přehodnotit. Netanjahu, který se v předvolební kampani postavil proti vzniku palestinského státu, už svá slova mírnil.

Americký prezident už asi dlouho negratuloval k volebnímu vítězství někomu, komu ho zároveň tolik nepřál. Podle oficiálního prohlášení Bílého domu se oba státníci ujistili, že budou pokračovat v debatě o „obtížné cestě kupředu“ v izraelsko-palestinském sporu. USA si prý nadále přejí pokojné řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě vzniku dvou států.

Telefonát se uskutečnil po televizním rozhovoru, v němž Netanjahu mírnil své předvolební prohlášení, že za jeho vlády palestinský stát nevznikne. Vysvětlil, že tím myslel „za stávajících podmínek“ - nikoliv, že by byl proti jednomu ze základních pilířů americké politiky v regionu.

Video Napětí mezi Obamou a Netanjahuem nepolevuje
video

Napětí mezi Obamou a Netanjahuem nepolevuje

Bílý dům ho přesto ve čtvrtek znovu pokáral a dal mu najevo, že Washington by mohl přehodnotit svou po desetiletí praktikovanou politiku, kdy svého blízkého spojence, jímž Izrael dosud je, chránil před mezinárodním tlakem na půdě OSN. „Prezident premiérovi řekl, že budeme muset znovu posoudit své možnosti po nových premiérových postojích a komentářích ohledně dvoustátního řešení,“ řekl představitel Bílého domu pod podmínkou anonymity.

Benjamin Netanjahu:

„Mezi Izraelem a Spojenými státy je neporušitelné pouto. Řekl to prezident, řekl jsem to já.“


Obama: Nejlepší příležitost ke změně vztahů mezi USA a Íránem

Spor mezi dvěma spojenci se ale netýká jen Palestiny. Izraeli vadí i rýsující se dohoda Washingtonu s Teheránem o jaderném programu, o jejíž důležitosti se snažil prezident Obama přesvědčit v neobvyklém vzkazu přímo Íráncům. Ve videoposelství k íránskému Novému roku hovořil o stávajících jednáních, kdy se mocnosti v čele s USA snaží s Teheránem dojednat trvalou dohodu zajišťující mírové využití íránského jaderného programu výměnou za zrušení sankcí. Podle šéfa Bílého domu je nyní „nejlepší příležitost za desetiletí“ ke změně vztahů mezi USA a Íránem. „Tato chvíle se už nemusí znovu opakovat,“ řekl Obama, podle něhož Írán nyní může svět ujistit, že neusiluje o jadernou zbraň. Taková cesta by prý vedla k rozšíření příležitostí pro Íránce.

Poslední bouři mezi americkou a izraelskou vládou rozpoutal šéf sněmovny republikán John Boehner, když izraelskému premiérovi nabídl, aby Bílý dům kritizoval kvůli Íránu přímo na půdě Kongresu. A kruh se uzavírá: Boehner pojede na konci března do Izraele a už teď je jasné, že tato návštěva k oteplení vztahů mezi oběma vládami nepřispěje.