Rusko bojkotovalo debatu RB OSN o Krymu. Byla to provokace, tvrdí Moskva

New York - Rusko, Čína, Venezuela a Angola ve čtvrtek bojkotovaly neformální diskusi Rady bezpečnosti věnovanou stavu lidských práv na okupovaném Krymu, která se z iniciativy Litvy konala v newyorském sídle OSN. Podle Moskvy byla debata provokační; Rada bezpečnosti k ní prý nemá žádný mandát.

Rusko označuje anektovaný Krym za nedílnou součást svého území a diskuse o poměrech na poloostrově za vměšování do svých vnitřních záležitostí. „Rusko vždy bleskově přichází s kritikou Ukrajiny, kterou obviňuje z porušování lidských práv, ale zcela ignoruje porušování lidských práv na území, které kontroluje,“ zdůvodnila jednání Rady bezpečnosti litevská diplomatka Raimonda Murmokaitéová.

Ruští diplomaté ve čtvrtek předložili Radě bezpečnosti návrh rezoluce, která Kyjev vyzývá k bezodkladnému zahájení rozhovorů s povstalci o uspořádání komunálních voleb. Dokument vyzývá k plnění minských dohod podepsaných v únoru a k vypracování podmínek pro místní volby „v dohodě se zástupci určitých částí Doněcké a Luhanské oblasti“.

Boje na Ukrajině
Zdroj: ČTK/AP/Mstyslav Chernov

Ukrajinský parlament v úterý schválil novelu zákona o samosprávě povstaleckých zón Donbasu, která váže přiznání poměrně rozsáhlých správních pravomocí na provedení místních voleb. Ty by se podle Kyjeva měly konat v souladu s ukrajinskými zákony a navíc až v době, kdy na území ovládaném separatisty nebudou operovat nezákonné ozbrojené formace.

Povstalci i Moskva novelu označují za přímé porušení minských dohod. Kreml trvá na tom, aby kyjevské úřady samosprávní status dojednaly přímo se zástupci povstalců.

Návrh ruské rezoluce má jen malou šanci na úspěch. Murmokaitéová označila dokument za jednostranný a prohlásila, že minské mírové dohody porušují na východě Ukrajiny povstalci, zatímco Kyjev se snaží podmínky ujednání plnit.