Vůdce Tatarů: Rusové si udělali z Krymu vojenskou základnu

New York - Krym se po anexi Ruskem změnil ve vojenskou základnu. V sídle Organizace spojených národů to prohlásil vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev. Při této příležitosti odsoudil represe, kterým je podle něj vystavena tatarská menšina.

„Dnes na Krymu není svoboda ani práva. Ti, kteří hájí svá práva a vyjadřují přání být součástí Ukrajiny, jsou potlačováni,“ řekl Džemilev podle agentury AFP během tiskové konference.
  
V Radě bezpečnosti OSN se má dnes večer newyorského času (v noci na pátek) konat neformální schůzka ke Krymu. Rusko předem oznámilo, že se jí nezúčastní, protože tuto akci litevského předsednictví považuje za kontraproduktivní a za provokaci.
  
Džemilev odhadl, že od anexe z Krymského poloostrova uteklo 10 tisíc až 15 tisíc Tatarů. Tato muslimská obec má 280 tisíc členů, kteří tvoří 12 procent obyvatel Krymu. Většina se jich loni 18. března nezúčastnila „referenda“ o připojení k Rusku, které bylo uspořádáno pod kontrolou ruských vojáků.

Podle Džemileva, který býval předsedou krymskotatarského parlamentu, Medžlisu, se Krym, někdejší turistická oblast, přeměnil ve vojenskou základnu a je pravděpodobné, že v budoucnu na něm opět budou jaderné zbraně. Upozornil zejména na to, že tam Rusko přesouvá rakety Iskander.
  
Po připojení Krymu k Rusku následovalo násilné vzbouření proruských separatistů v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Moskva od počátku rebelii podporovala a podle přesvědčení Kyjeva a Západu povstalcům doposud poskytuje vojenskou pomoc.