Netanjahu vyhrál lží a podvodem, tvrdí jeho hlavní oponent

Jeruzalém - Vůdce izraelského středolevicového Sionistického svazu Jicchak Herzog obvinil dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua, že úterní parlamentní volby vyhrál díky lžím. Netanjahuovu kampaň označil za rasistickou, lživou a nepřátelskou. Herzogův Sionistický svaz – přesto že byl favoritem voleb – nakonec získal 24 křesel, Netanjahuův Likud 30.

V rozhovoru pro armádní rozhlas Herzog řekl, že během úterý prý nečekaně stoupl počet lidí hlasujících pro Likud, protože začali reagovat na Netanjahuovo varování, že se k urnám „hrnou Arabové“. Lidé prý byli varováni prostřednictvím SMS zpráv a Netanjahuova facebookového účtu.

Herzog - spát šel jako vítěz, vstával jako poražený

Herzog uvedl, že šel po volbách ve dvě hodiny ráno spát přesvědčen, že Sionistický svaz a Likud skončily s téměř stejným počtem hlasů, jak ukazovaly odhady z volebních místností. Až ráno dostal SMS zprávu, že Likud drtivě vyhrál.

Herzog dodal, že tábor levice je velký a že si Sionistický svaz přeje být v opozici. „Nehodlám po Netanjahuovi uklízet,“ řekl.

Pro Strašíka: Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ze strany Likud ve svém telavivském volebním štábu po oznámení příznivých výsledků předčasných parlamentních voleb ve středu 18. března 2015.
Zdroj: ČTK/AP/Oded Balilty

Likud získal i voliče s nižšími příjmy

Analytici se snaží vysvětlit nečekaný výsledek voleb nejrůznějšími způsoby. Podle některých Likudu pomohl fakt, že se strany v kampani vyhnuly „velkým“ politickým tématům, jako je palestinský stát nebo okupace Západního břehu Jordánu.

Další vysvětlení nabízí rozbor výsledků podle socioekonomického statusu voličů. Vyplývá z něj, že se Likudu podařilo získat ke svým tradičním voličům v bohatých městech i lidi z míst, kde převažuje střední třída a občané s nižšími příjmy. Sionistický svaz skončil na prvním místě v mnoha z nejbohatších oblastí země, kde byl až na druhém místě Likud. Nejvíc hlasů získal svaz ve 28 ze 33 nejbohatších měst Izraele, zatímco Likud skončil na prvním místě v 64 ze 77 měst s občany střední třídy a s nižšími příjmy. 

Konečné výsledky izraelských voleb:

Do 120členného Knesetu se dostalo deset politických stran a uskupení. Vítěz musí sestavit většinovou koalici o síle alespoň 61 mandátů. 

Likud 30     
Sionistický svaz 24       
Společná kandidátka 13       
Budoucnost existuje 11       
Kulanu 10       
Židovský domov 8         
Šas 7         
Jednotný judaismus tóry 6         
Izrael je náš domov 6         
Merec 5


Statistika odhalila, že si Likud dokázal najít nové voliče v periferních městech jako Sderot a Aškelon na jihu, Ramla u Tel Vivu nebo Tiberias či Kirjat Šmona na severu. Ve srovnání s minulými volbami z roku 2013 Likud posílil mezi izraelskou střední třídou a v místech mimo centra, a to navzdory tomu, že to byl Sionistický svaz, kdo v kampani kladl důraz na ekonomické a sociální problémy, jejichž řešení se Netanjahuova dosavadní vláda moc nevěnovala.

Analytici z toho vyvozují, že Izraelce oslovila Netanjahuova masivní kampaň těsně před volbami zaměřená na bezpečnostní hrozby, a nikoli sliby o řešení vysokých životních nákladů a sociální nerovnosti ze strany Sionistického svazu.