Komik Dieudonné nakonec za „glorifikaci terorismu“ vyvázl s podmínkou

Paříž – Dva měsíce podmíněně dostal dnes humorista Dieudonné, který se před pařížským soudem zodpovídal z údajné glorifikace terorismu v souvislosti s lednovým atentátem na redakci časopisu Charlie Hebdo. Kontroverzní francouzský komik, jemuž hrozilo i víceleté nepodmíněné vězení, při procesu trval na své nevině.

„Vězte, že dnes večer, co se mě týče, se cítím být Charlie Coulibaly,“ napsal 10. Dieudonné na Facebooku v narážce na slogan „Jsem Charlie“, kterým lidé ve Francii i jinde ve světě vyjadřovali solidaritu s redakcí Charlie Hebdo. Ta se stala 7. ledna terčem krvavého útoku dvou ozbrojenců, kteří pozabíjeli 12 lidí včetně šéfeditora a několika karikaturistů. Dieudonné slogan doplnil jménem třetího atentátníka Amedyho Coulibalyho, který o dva dny později zabil čtyři Židy v pařížském košer obchodě.

Dieudonné soud ujistil, že atentáty, které se začátkem ledna staly v Paříži, vždy jednoznačně odsuzoval. Kontroverzní vyjádření připisoval na vrub své profese komika a satirika. Kritizoval také to, že se k němu úřady podle něj nespravedlivě chovaly jako k nějakému teroristovi.

Humorista, jehož občanské jméno je Dieudonné M'bala M'bala a který je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal přiklánět ke krajní pravici a ve svých vystoupeních přicházel s antisemitskými projevy. Čelil několika žalobám a šestkrát byl usvědčen z projevů nenávisti vůči Židům. V roce 2006 například dostal pokutu 4500 eur (125 000 korun) za to, že jednoho židovského televizního moderátora nazval „tajným dárcem izraelské armády vraždící děti“. V roce 2008 musel zaplatit 7000 eur (194 000 korun) za označení vzpomínkových akcí k holocaustu za „pamětní pornografii“. Justice také zakázala několik jeho pořadů a loni byl obviněn i z daňového podvodu.

Video Rozsudek nad francouzským humoristou Dieudonném
video

Rozsudek nad francouzským humoristou Dieudonném