Ebola připravila tisíce malých Afričanů o rodiče

Pětinu ze všech lidí nakažených poslední epidemií eboly tvořily děti, uvádí studie Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Pět milionů jich nemohlo kvůli smrtícímu viru chodit do školy a 16 tisíc přišlo minimálně o jednoho rodiče. Celkem se v Sieře Leone, Libérii a Guineji nakazilo 24 tisíc lidí.

Nová studie UNICEF se zabývala dopady nejhorší zaznamenané epidemie eboly v dějinách lidstva na životy devíti milionů dětí, které žijí v zasažených oblastech západní Afriky. Kromě ztráty příbuzných postihlo děti také uzavření škol na několik měsíců. Docházku jich přerušilo asi pět milionů.

Tisíce z nich virus zabil. U mladších pěti let se úmrtnost pohybuje kolem osmdesáti procent, u dětí do jednoho roku věku dokonce až kolem 95 procent. „Epidemie skončí teprve tehdy, až nebudeme mít ani jediný případ. Nemůžeme si dovolit být neopatrní,“ uvedla Barbara Benteinová, koordinátorka UNICEF pro ebolu.

Konec epidemie by podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mohl nastat do poloviny tohoto roku. Podle UNICEFU ale nepřinese západoafrickým zemím výraznější úlevu. Přetížené zdravotnické systémy totiž nezvládaly očkovat děti proti závažným nemocem, jako jsou například spalničky.

Ty už propukly u dětí v regionu Boké na severu Guineje a počet nakažených se zvyšuje i v Libérii. Epidemie eboly podle UNICEF také výrazně omezila boj s malárií, akutní podvýživou či virem HIV.   

UNICEF uvádí, že od srpna 2014 dodal do postiženého regionu přes 6600 tun humanitární pomoci.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 z Guineje. Tento týden uplyne právě rok od prvního oficiálního potvrzení, že se jedná skutečně o ebolu, která se předtím vyskytovala především ve střední Africe. Nemocí se nakazilo téměř 24 600 lidí. Minulý týden WHO potvrdila, že obětí epidemie je již více než 10 tisíc.