Z útoku na provozovatele reaktorů obvinil Soul severokorejské hackery

Soul - Jihokorejská justice obvinila Severní Koreu z prosincových počítačových útoků proti provozovateli jaderné energetiky v Jižní Koreji. Vyšetřovatelé k tomuto závěru dospěli na základě vyhodnocení internetových adres, které byly při narušení systému využity.

„Postupy použité k nedovolenému proniknutí do počítačového systému jaderného operátora byly svou podstatou a metodami totožné s těmi, které používají severokorejští hackeři,“ uvedla v prohlášení kancelář hlavní prokuratury v Soulu.

Jižní Korea již dříve uvedla, že z počítačového útoku podezřívá Pchjongjang. Požádala o pomoc i čínské představitele poté, co některé internetové adresy použité při útoku Jihokorejci vystopovali v jednom čínském městě nedaleko KLDR.

Obětí hackerského útoku koncem prosince se stala společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která provozuje jaderné elektrárny v Jižní Koreji. Vedení společnosti spolu s vládou tehdy ujistilo, že se neztratily žádné údaje zásadního významu a že jaderným zařízením včetně 23 reaktorů v zemi nic nehrozí.

Počítačový útok na KHNP se stal v době, kdy se objevily obavy, že podobné útoky proti průmyslovým a dalším cílům v Jižní Koreji by mohla vést Severní Korea. Spojené státy zároveň loni obvinily Pchjongjang, že stojí za hackerským útokem proti společnosti Sony Pictures.