Britský expremiér Blair jako blízkovýchodní zmocněnec končí

Londýn - Bývalý britský premiér Tony Blair po osmi letech odchází z postu zmocněnce skupiny, která si říká blízkovýchodní kvartet. Podle listu Financial Times jsou důvodem špatné Blairovy vztahy s palestinskou samosprávou. List napsal, že se Blair chce dále věnovat mírovému procesu, avšak na regionální úrovni. 

Blízkovýchodní kvartet tvoří USA, Rusko, OSN a Evropská unie. Blair má své rozhodnutí zveřejnit tento týden; prý o něm už hovořil s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym i s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou. „Rozhodnutí pramení z hluboké nespokojenosti Washingtonu a Bruselu s Blairovými špatnými vztahy s představiteli palestinské samosprávy a také s jeho rozvětvenými ekonomickými zájmy“ v té oblasti, napsal Financial Times.

Blair se stal zástupcem kvartetu v roce 2007. Měl organizovat mezinárodní pomoc Palestincům a dohlížet na iniciativy určené k podpoře palestinské ekonomiky a institucí připravovaných pro budoucí palestinský stát. Blair osobně nebyl zapojen do mírových rozhovorů, které byly loni znovu přerušeny. Palestinci mu vyčítají, že má blíže k Izraeli než k nim. List The Telegraph ale napsal, že Blair už nemá důvěru žádné ze stran. „Všichni zvedají oči v sloup, jakmile padne jeho jméno,“ napsal list.

Video Téma Horizontu: Blair končí v Blízkovýchodním kvartetu
video

Téma Horizontu: Blair končí v Blízkovýchodním kvartetu

Blairova popularita klesá také v Británii kvůli jeho podpoře války v Iráku v roce 2003. Kritika se týká i jeho poradenských aktivit pro představitele Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Srbska.

Blair hájí imigraci, UKIP nechce děti cizinců na státních školách

V Británii se vyostřuje debata na téma přistěhovalců ze zemí Evropské unie, která patří v souvislosti s očekávaným volebním úspěchem protievropské strany UKIP k významným otázkám voleb. Šéf této formace Nigel Farage hodlá dětem nových přistěhovalců omezit přístup na britské státní školy. Někdejší labouristický premiér Tony Blair naproti tomu řekl, že levice by měla hájit dosavadní vstřícný přístup k imigraci a nepřijímat rétoriku UKIP.

Strana nezávislosti Spojeného království ve svém volebním programu uvedla, že chce na prvních pět let pobytu v Británii znemožnit dětem přistěhovalců, aby navštěvovaly státní školy nebo měly přístup ke zdravotnímu pojištění placenému z veřejných peněz. Britskému státnímu rozpočtu by to mělo ulevit, neboť toto opatření má motivovat imigranty, aby děti nebrali s sebou ihned, ale až po nějaké době, uvedl podle deníku The Independent Farage. Podle něj nejsou podobné praktiky ve světě výjimečné.