Požár Novoděvičího kláštera způsobil prý zkrat teplometů

Moskva - Příčinou nedělního požáru zvonice moskevského Novoděvičího kláštera byl zkrat v elektrickém připojení teplometů, které vysoušely opravovanou fasádu. Požár zničil lešení, vážnější škody na historické památce ale nezpůsobil a nebyl při něm ani nikdo zraněn.

Zvonice je od loňska v opravě, na stavbě odborníci také provádějí restaurátorské práce.

Architektonickou památku z konce 17. století, největší svého druhu v hlavním městě, hasilo 16 přivolaných hasičských vozů a stovka hasičů. Oheň, který propukl večer, se podle hasičů podařilo ještě před půlnocí moskevského času (22:00 SEČ) dostat pod kontrolu.

Novoděvičí klášter, založený v první polovině 16. století, je uveden na seznamu světových památek UNESCO. Areál je znám zejména okolním hřbitovem, kde našly poslední odpočinek mnohé známé osobnosti ruských a sovětských dějin. Pohřbeni tam jsou literáti Michail Bulgakov, Anton Pavlovič Čechov nebo Vladimir Majakovskij a také politici ze sovětské éry Nikita Chruščov, Nikolaj Bulganin a Vjačeslav Molotov.

Video V Moskvě hořela jedna z hlavních dominant města
video

V Moskvě hořela jedna z hlavních dominant města

/*json*/{"map":{"lat":55.7253588974216,"lng":37.55549732486871,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/