Putin se po 11 dnech objevil na veřejnosti

Petrohrad - Ruský prezident Vladimir Putin se po jedenácti dnech objevil na veřejnosti, když v Petrohradě uvítal kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva. Schůzka má ukončit spekulace o Putinových zdravotních či politických problémech. Putin se na veřejnosti naposledy objevil 5. března při setkání s italským premiérem Mateem Renzim.

Putin svého kyrgyzského kolegu uvítal před Konstantinovým palácem v Petrohradě. Svou nepřítomnost před kamerami komentoval slovy, že „bez dohadů by byla nuda“. Na záběrech, které ze setkání s Atambajevem vysílala televize Rossija 24, Putin uvolněně rozprávěl a zdál se být v obvyklé formě. „V areálu paláce mě povozil autem, takže nejen chodí, ale i závodí a vozí hosty,“ řekl kyrgyzský prezident před besedou s ruským prezidentem. Prohlášení prý Atambajev učinil právě proto, aby vyvrátil šířící se pověsti.

Video Putin po návratu ihned nařídil masivní vojenské cvičení
video

Putin po návratu ihned nařídil masivní vojenské cvičení

Putin po návratu ihned nařídil masivní vojenské cvičení

UD, 16.3.2015

Po dnech spekulací se na veřejnosti objevil Putin

Soukup: Putinovo zmizení vypovídá hlavně o povaze režimu

Putin se po 11 dnech objevil na veřejnosti

Reakce obyvatel Krymu na dokument „Cesta do vlasti“

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že o Putinově zdraví už neřekne ani slovo. „Desetkrát jsme to komentovali, víckrát už to ani nejde. Čím víc o tom mluvíme, tím víc pověstí se šíří. Proto už nebudeme říkat nic,“ konstatoval. Vysvětlil ale, proč se rusko-kyrgyzský summit koná v Petrohradě, a nikoli v Kremlu, jak je v podobných případech obvyklé. Ve městě na Něvě studuje dcera kyrgyzského prezidenta, a tak prý bylo rozhodnuto spojit příjemné s užitečným.

Osud kremelského šéfa byl celý minulý týden předmětem živých spekulací. Hovořilo se o spiknutí kremelských jestřábů, kteří měli populární hlavu státu odstranit, ne-li zlikvidovat. Spekulovalo se o mrtvici, méně dramatické úvahy zahrnovaly nachlazení či svalové zranění z Putinova oblíbeného juda. Optimisté spekulovali o nové etapě Putinova údajného vztahu s ruskou gymnastkou Alinou Kabajevovou. Nezůstal prý bez následků a prezident ve Švýcarsku osobně asistoval u porodu. Kreml od začátku jakékoli prezidentovy potíže popíral.


Vladimir Putin se od 5. března poprvé objevil na veřejnosti
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Anatoly Maltsev

Spekulace ohledně Putinova zmizení vypovídají podle komentátora Ondřeje Soukupa hlavně o povaze nynějšího režimu v Rusku. Zatímco podobné spekulace jsou obvykle doménou bulvárního tisku či opozičních aktivistů, tentokrát se do diskuse zapojila i oficiální média a lidé prokremelských názorů. Soukup připomněl, že loni přibližně ve stejné době Putin také na několik dnů „zmizel“. Putinovu větu, že bez dohadů by byla nuda, označil za „specifický humor důstojníka KGB“.

Ukrajinští aktivisté už dokonce nemilovanému ruskému prezidentovi postavili před ruskou ambasádou v Kyjevě fiktivní hrob. „Dnes svoláváme všechny kosmické síly, aby nám i Ukrajině pomohli a Vovka už konečně zařval,“ říká aktivista Ihor Vasyliv.

Ukrajinští aktivisté postavili Putinovi fiktivní hrob
Zdroj: ČTK/EAST NEWS

Schůzka v Astaně až v pátek

Tisková služba Kremlu dnes oznámila, že Putinova schůzka s kazašským a běloruským protějškem, jejíž odklad podnítil spekulace o prezidentově osudu, se uskuteční v pátek. Jednání ruského prezidenta s Nursultanem Nazarbajevem a Alexandrem Lukašenkem v Astaně se původně mělo konat na konci minulého týdne, bez zdůvodnění však bylo odvoláno. To zavdalo příčinu k dohadům o Putinových potížích.

V pátek Kreml zveřejnil fotografie z Putinova jednání s předsedou nejvyššího soudu a také ohlásil, že Putinova zrušená cesta do Kazachstánu z tohoto týdne se uskuteční v pondělí 16. března. Záběry z Putinovy schůzky odvysílala i ruská státní televize.

Putin po návratu nelenil a ihned nařídil bleskovou prověrku bojeschopnosti Severní flotily. Do manévrů se zapojí 40 tisíc vojáků, přes čtyři desítky bitevních lodí, 15 ponorek i stovka letounů a vrtulníků. Toto cvičení je dalším v řadě a odráží nynější napětí mezi Ruskem a Západem.