Trapas ruské justice skončil: Soudy už „vlastizrádkyni“ Davydovovou nestíhají

Moskva - Ruské úřady zastavily trestní stíhání Svetlany Davydovové, kterou tajná služba koncem ledna zadržela a obvinila z vlastizrady. Žena totiž loni informovala ukrajinskou ambasádu o možném přesunu ruských vojáků na východ Ukrajiny, když jejich pohyb pozorovala ve svém bydlišti. Ruská justice se v této kauze sama chytla do pasti: Ruská intervence na Ukrajině totiž oficiálně neexistuje, a tudíž informace o ní nemůže být vlastizrádná.
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Filipp Kireyev

„Trestní stíhání Světlany Davydovové bylo zastaveno, protože k žádnému trestnému činu nedošlo. Byla zcela zproštěna obvinění z velezrady a má právo na rehabilitaci,“ napsal na svém facebookovém účtu advokát Davydovové Ivan Pavlov. Druhý obhájce Davydovové Sergej Badamšin bude usilovat o rehabilitaci své mandantky. Poukázal na to, že žena může podle zákona obdržet kompenzaci za zadržování.

Davydovová nicméně novinářům v Moskvě řekla, že za své zatčení a držení ve vazbě nebude od státu žádat finanční odškodnění. „Myslím, že by nebylo správné, aby daňoví poplatníci museli platit za to, že stát tento trestní případ zahájil,“ uvedla.

Několikanásobná matka, bývalá komunistka a žena v domácnosti byla zadržena ve svém městě Vjazma na západě Ruska, když tajná služba zjistila, že loni v dubnu varovala ukrajinské diplomaty před možnou ruskou intervencí v Doněcku. Všimla si totiž, že vojenská kasárna v sousedství jejího bydliště - kde sídlí brigáda speciálních sil vojenské rozvědky GRU - jsou prázdná. V městské dopravě pak vyslechla hovor jednoho z vojáků, který do mobilu mluvil o „služební cestě“ po malých skupinách a v civilu. Domyslela si, že jednotka byla nejspíš odeslána do Doněcka, a rozhodla se zatelefonovat na ukrajinské velvyslanectví v Moskvě.

Proti zatčení Davydovové protestovalo v petici na 50.000 lidí a záležitostí se podle ruských médií začal zabývat Kreml. Počátkem února pak soud zrušil stíhání ve vazební věznici Lefortovo a poslal obviněnou do domácího vězení.

V polovině února pak soudkyně moskevského městského soudu Julija Komlevová zatčení Davydovové označila za nezákonné, protože důvod k jejímu zadržení neexistoval. Její verdikt potvrdil nesmyslnost postupu ruských úřadů, protože ruská intervence na Ukrajině oficiálně neexistuje, a tudíž informace o ní nemůže být vlastizrádná.