Izraelské volby se blíží. Palestinci vědí, že je v jejich zájmu udržet pořádek

Jeruzalém - Palestinský prezident nařídil velké zatýkání - za mřížemi skončilo nejmíň padesát islamistů. Těsně před volbami v sousedním Izraeli se snaží nedat tamní pravici, která tradičně sází na argument o bezpečnosti, možnost získat politické body.

Prezident Mahmúd Abbás dobře ví, že palestinský teror až příliš často přihrál na poslední chvíli vítězství jestřábům izraelské pravice. A to přineslo další osady, uzavírky a tvrdá bezpečnostní opatření v Palestině.

Izrael utáhl kohoutky, Palestině chybí 70 procent rozpočtu

Udržet klid a pořádek je ale stále těžší. Izrael už třetí měsíc zadržuje daně vybrané na okupovaném území. „Mají nám předat 450 milionů dolarů. To je sedmdesát procent našeho rozpočtu. Jde o peníze, které potřebujeme pro policii, na sociální dávky, školství a zdravotnictví,“ říká Husam Zomlot z palestinského ministerstva zahraničí.

Pro státní zaměstnance jako Nidál Abdrabbo z finančního úřadu to znamená výplatu jen dvou třetin mzdy už třetí měsíc za sebou. Jeho žena - ředitelka základní školy - je na tom stejně. „Je to velmi těžké. Pro všechny, pro celou naši rodinu. A dlouho to s takhle omezenými příjmy zkrátka nemůžeme zvládnout,“ obává se Abdrabbo.

Video Blížící se izraelské volby ovlivňují situaci v Palestině
video

Blížící se izraelské volby ovlivňují situaci v Palestině

Izrael zadržuje peníze jako odvetu za jednostranné kroky Palestiny v OSN. A vynořil se další problém - Palestinci dluží skoro půl miliardy dolarů za elektřinu. Izraelská elektrická společnost proto v některých místech několikrát nakrátko vypnula proud - jako varování.

Ještě větší napětí a hospodářské problémy leží na druhé straně Izraele - v izolované Gaze. Kvůli sporům mezi hlavními palestinskými proudy se úplně zastavila mezinárodní akce na odstranění škod po loňské válce Hamásu a Izraele.

Pro bezmála dva miliony Gazanů je jedinou bránou do vnějšího světa hraniční přechod v Rafahu. Egypťané ale stále Palestincům nedovolují volný přechod téhle přísně hlídané hranice. A to přesto, že to byl jeden z důvodů, proč Hamás poslední válku vyvolal.

Nejbližším bodem celé krize bude výsledek izraelských voleb. Až bude jasné, kdo ovládne jeruzalémský parlament, bude taky zřejmější, jakým směrem se budou ubírat vzájemné vztahy.