Kuba a USA už k sobě mají blíž i po telefonu

Washington/Havana – Po 15 letech funguje přímé telefonické spojení mezi Kubou a Spojenými státy. Jde o další krok ke sbližování dosud ideologicky znesvářených zemí. Novinka má kromě symboliky i ekonomický dopad. Dosud se totiž všechny hovory mezi USA a Kubou uskutečňovaly přes třetí zemi, a proto byly velmi drahé.

Podle BBC se jedná o první dohodu podepsanou mezi Washingtonem a Havanou od loňského prosince, kdy americký prezident Barack Obama a kubánský vůdce Raúl Castro oznámili zahájení sbližovacího procesu. Jeho cílem je nastolení normálních diplomatických vztahů. 

„Dohoda umožní našim zákazníkům dovolat se svým přátelům a rodinám na Kubě snáz a za dostupnější ceny,“ uvedla americká telekomunikační společnost IDT Domestic Telecom se sídlem v New Jersey. 

Obě dvě společnosti podle amerických médií začaly o obnovení spolupráce jednat ještě před prosincovým gestem státníků USA a Kuby. Kubánská telekomunikační firma Etecsa sdělila, že zpočátku bude přímé spojení využíváno pouze pro telefonické hovory. Podle BBC ale Washington doufá, že dohoda v budoucnu rovněž zlepší přístup k internetu na Kubě. K dalším jednáním by měla ještě tento měsíc odcestovat do Havany americká delegace. 

Odhadem jen pět až 25 procent Kubánců má k dispozici nějaký typ internetových služeb. Od prosince nicméně Kuba dočasně snížila ceny ve státních internetových kavárnách z 4,50 dolaru za hodinu na pět dolarů za více než dvě hodiny. Kubánská vláda rovněž oznámila plán otevřít letos další více než stovku internetových kaváren. Loni navíc státní společnost Etecsa zavedla mobilní e-mailovou službu, napsal server BBC News.

Před měsícem navíc společnost Netflix jako největší poskytovatel internetového videa oznámila, že Kubáncům s vysokorychlostním připojením a přístupem k mezinárodnímu způsobu plateb umožní předplatné populárních filmů i seriálů.

/*json*/{"map":{"lat":21.942067505517922,"lng":-79.77343750000001,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/