Chameneí: USA dopisem kvůli jádru znovu podlamují dohody

Teherán – Spojené státy podle íránského duchovního vůdce sabotují jednání o jaderném programu jeho země. Kritikou reagoval na dopis republikánských senátorů, kteří Teherán varují, že jakákoli dohoda s Barackem Obamou s jeho odchodem z funkce může přestat platit. Rozhovory o využívání jádra Teheránem by měly pokračovat příští týden.

Íránská agentura Mehr citovala Alího Chameneího z dnešního setkání s prezidentem Hasanem Rouháním a íránskými duchovními. Chameneí prohlásil, že vždy, když se vyjednávači k dohodě přiblíží, začnou se Američané chovat „tvrději, hruběji a nezdvořileji“. „Samozřejmě se obávám, protože protivník je znám tím, že zastírá, podvádí a vráží nůž do zad,“ prohlásil Chameneí na adresu USA. 

Rozhovory o íránském jaderném programu budou příští týden pokračovat ve Švýcarsku. Podle harmonogramu má být do konce měsíce dojednána rámcová dohoda a za tři měsíce pak její detaily. Írán chce zrušení všech sankcí zavedených proti němu a šest zemí, které s ním vyjednávají, zase požaduje záruky, že cílem íránského jaderného programu není výroba atomové bomby. 

Proti dohodě se začátkem března v Kongresu vyslovil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Řekl, že špatně vyjednaná dohoda umožní Íránu pokračovat na vývoji bomby. Chameneí dnes Netanjahuův projev označil za směšný. Íránci od počátku popírají, že pracují na atomové zbrani.

Republikáni naopak tvrdí, že Obama chce dohodu s Íránem uzavřít za každou cenu do konce svého mandátu. Proto prý hrozí, že nakonec podepíše i takové ujednání, které Teheránu nezabrání vyvinout jadernou bombu. Minulý týden se v podobném duchu na půdě amerického Kongresu vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který promluvil před zákonodárci právě na pozvání republikánů. Obama tato nařčení odmítl.

Íránská jaderná elektrárnaÍránský jaderný program je předmětem diskusí už od roku 2005, kdy se případem začala zabývat Rada bezpečnosti OSN. Postupně na Írán uvalila řadu sankcí a rezolucí vyžadujících zastavení jaderného programu. Rozhovory s Teheránem, v nichž se Washington výrazně angažuje, nyní vrcholí. Do konce března má být znám rámec dohody o íránském jaderném programu a konečná smlouva by pak měla být hotova v červnu. Teherán však před týdnem odmítl Obamův návrh na desetileté zmrazení programu. Výměnou za omezení jaderného programu nabízí Západ zmírnění či dokonce zrušení protiíránských sankcí, které v kombinaci s cenou ropy výrazně poškozují tamní ekonomiku.