Čtyři pětiny Syřanů žijí v chudobě, OSN civilisty neochránila

Damašek - Rada bezpečnosti OSN zklamala, když nedokázala ochránit syrské civilisty a zajistit jim pomoc, píše se ve zprávě 21 humanitárních agentur. Podle Save the Children a Oxfam byl tento rok pro civilisty vůbec nejhorší za celou dobu občanské války. Ta se táhne už od roku 2011. Syrské středisko pro politický výzkum tvrdí, že válka uvrhla do chudoby 80 procent Syřanů.

Základy hospodářského života v Sýrii procházejí obdobím „systematické destrukce“. Národní bohatství, instituce a infrastruktura byly „vymazány,“ uvádí zpráva Syrského střediska pro politický výzkum.  

Během konfliktu ztratily práci tři miliony Syřanů - dvanáct milionů lidí tak přišlo o zdroj obživy. Nezaměstnanost dosahuje výše 57,7 procenta. Čtyři pětiny lidí nyní žijí v chudobě a očekávaná délka života se snížila o celých dvacet let. 

Zpráva o situaci civilistů v Sýrii 2.52 MB
Ochrana civilistů: zpráva o selhání OSN 1.48 MB

Minulý rok Rada bezpečnosti posvětila celkem tři rezoluce, v nichž vyzvala k ukončení útoků na civilisty a zajištění větší pomoci. OSN mělo být umožněno operovat v Sýrii i bez povolení Damašku. 

„Trpká realita je, že se Radě bezpečnosti nepodařilo realizovat svá usnesení,“ podotkl Jan Egeland, generální tajemník Norské rady pro uprchlíky. „Strany konfliktu jednají beztrestně a ignorují požadavky Rady bezpečnosti, civilisté nejsou chráněni,“ dodal. Skoro k pěti milionům lidí se OSN prakticky nemůže dostat, což je o jeden milion víc než před dvěma lety. Pomoc potřebuje více než 5,5 milionu dětí.  

V Aleppu kupříkladu dříve působilo přes 2500 lékařů, teď jich tam působí jen kolem stovky – ostatní buď odešli, nebo byli uneseni či zabiti.  

Za čtyři roky konfliktu se počet obyvatel Sýrie snížil z 20,9 milionu v roce 2010 na 17,6 milionu na konci loňského roku. Sýrie má dnes po Palestině druhý největší počet uprchlíků - do ciziny bylo nuceno odejít 3,3 milionu lidí. Téměř sedm milionů dalších ztratilo přístřeší.   

  • Ztráty na lidských životech dosahují počtu 210 tisíc lidí, uvádí syrská zpráva. Zraněno bylo přes 840 tisíc osob. Celkem se do konce roku 2014 oběťmi bojů stalo šest procent Syřanů.