Mise dokončena: Trojice astronautů přistála v Kazachstánu

Astana - Trojice astronautů po šesti měsících pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) úspěšně přistála v Kazachstánu. Návratový modul s Američanem a dvěma Rusy dosedl v husté mlze. Příští tříčlenná posádka má k ISS odstartovat koncem března. Dva z astronautů stráví na vesmírné stanici celý rok. Vědci tak chtějí zjistit, jak lidé reagují na delší pobyt ve vesmíru.

Američan Barry Wilmore a jeho dva ruští kolegové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová jsou v pořádku zpět na Zemi. Wilmore působil na ISS jako velitel. V úterý předal kontrolu nad orbitálním komplexem Američanovi Terrymu Virtsovi. Ten na stanici zůstává spolu s Italkou Samanthou Cristoforettiovou a Rusem Antonem Škaplerovem do poloviny května.  

Na přelomu února a března Wilmore a Virts v rámci příprav dokovacích uzlů pro americké komerční lodě provedli tři výstupy vně ISS. Nová plavidla mají začít s dopravou astronautů na ISS za dva roky.  

Serovová je po roce 1994 první ruskou kosmonautkou ve vesmíru. Spolu s Wilmorem a Samokuťajevem pracovala na ISS od konce loňského září.  

Příští tříčlenná posádka má k ISS odstartovat koncem března. Jejími členy budou ruští kosmonauti Gennadij Padalka a Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly. Poslední dva jmenovaní mají na vesmírné stanici strávit celý rok.