Džihádisté ničí další památky - v iráckém Chorsábádu i v Libyi

Bagdád - Bojovníci z radikálního hnutí Islámský stát (IS) podle iráckých úřadů poničili části dalšího starověkého města. Přesný rozsah škod, které v Chorsábádu nedaleko Mosulu napáchali, ale není znám. Památky jiných kultur a vyznání začali ničit i libyjští radikálové, kteří se hlásí k IS. Pod lžícemi bagrů a kladivy prý zmizelo v této severoafrické zemi několik súfiských svatyní.

Sedmadvacet staletí starý Chorsábád byl jedním z významných měst v Asyrské říši a proslul díky obřím sochám okřídlených býků s lidskou hlavou. Irácké úřady uvedly, že už několik dnů ověřovaly informace o tom, že poté, co islamisté ničili památky ve starověkých městech Hatra, Nimrúd a Ninive, napáchali škody i v Chorsábádu. „Byly strženy městské zdi a některé části chrámů, ale přesný rozsah škod neznáme. Drancovali tam a pak bourali,“ řekl šéf iráckého úřadu pro archeologické památky Kajs Rašíd.

Islámský stát vyhlásil v části Iráku a Sýrie chalífát. Na území, které ovládá, se nacházejí jedny z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Radikální hnutí odmítá vše, co není v souladu s jeho interpretací sunnitského islámu. Jeho členové ničí prastaré památky, nicméně podle úřadů leckde ničí jen kopie a originály prodávají, aby získali peníze. Zvěrstva IS na starověkých pokladech odsoudila OSN jako válečný zločin a útok proti společnému dědictví celého lidstva, řádění islamistů tím však nezastavila.

/*json*/{"map":{"lat":36.508799723405026,"lng":43.224087961114506,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Irák požádal mezinárodní leteckou koalici, která pomáhá bojovat proti islámským radikálům, aby archeologická naleziště ochránila. Rašíd také uvedl, že Irák Američany požádal o satelitní snímky Chorsábádu a Hatry, aby odborníci mohli vyhodnotit rozsah škod. Američané je ale prý ještě nedodali. Jen v severoirácké provincii Ninive mají radikálové z IS pod kontrolou 1700 archeologických nalezišť, řekl Rašíd.

Památky v iráckém Chorsábádu
Zdroj: Wikipedia
Autor: Marie-Lan Nguyen

Radikálové ničí památky už i v Libyi

Také libyjští radikálové, kteří se hlásí k hnutí Islámský stát, začali prý po vzoru své mateřské organizace ničit památky připomínající jiné kultury a vyznání. Fotografie zachycující demolici památek zveřejnila libyjská odnož IS na svém twitterovém účtu. Muži, kteří svatyně ničí, jsou údajně členy „náboženské policie“. Není zcela jasné, kdy ani kde k ničení pamětihodností došlo. Sami autoři příspěvku uvádějí, že se tak stalo v „Tripoliské provincii“.

Radikální skupiny, které se hlásí k IS po celém muslimském světě, se často označují za provincie chalífátu, jenž loni v červnu na území Sýrie a Iráku vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí. Například egyptská odnož IS se označuje za Sinajskou provincii.

Súfismus je mystická forma islámu, která se objevila v 8. století a je plná rituálů a zaříkávání. Na rozdíl od islamismu se vyznačuje velkou tolerancí. Hrobky svatých mužů súfismu považují radikálové za modlářství. Případy jejich ničení se objevily už i na jiných místech muslimského světa, například v maliském Timbuktu.

Islamisté ničí památky v Libyi
Zdroj: Twitter
Autor: ČT24

Italský novinář Ferrari se obává atomizace Blízkého východu

Jak v rozhovoru pro ČT24 poznamenal italský novinář a expert na muslimské země Antonio Ferrari, na Blízkém východě je celá řada států, které již vlastně nejsou státy. „Stát má hranice, území – a my vlastně nevíme, kde je Islámský stát, kde je Sýrie, kde je Irák. Nevíme ani přesně, kde je stát v Libyi, protože ta se nachází v rukou kmenů. A také nevíme, jak to vypadá v Kurdistánu, kde je pět menších oblastí,“ připomněl. Skutečnost, že zde jsou státy, které přestávají existovat, je důvod k velikému znepokojení. V budoucnosti budeme čelit tomu, že nebudou jasné hranice. Znovusjednocení Blízkého východu zřejmě nebude možné a hrozí spíše další atomizace této oblasti, poznamenal Ferrari.

Video Antonio Ferrari: Na Blízkém východě nebudou jasné hranice
video

Antonio Ferrari: Na Blízkém východě nebudou jasné hranice