Na Ukrajině bojují desítky Slováků z polovojenských skupin

Bratislava - Víc než tři desítky Slováků se zapojily do bojů na východní Ukrajině po boku proruských separatistů. Rekrutují se z desítek polovojenských skupin, které v zemi pod Tatrami v posledních letech vznikly a jsou napojené na podobné organizace v Rusku. Ty například školí slovenské dobrovolníky v taktice partyzánského boje.

Tvrdé jádro slovenských polovojenských skupin tvoří už stovky lidí. Podle odborníků jsou jejich bojové schopnosti často lepší než průměrného vojáka místní profesionální armády.

Petru Švrčekovi je devatenáct a studuje na střední stavební škole. Tvrdí, že jeho generace je bez ideálů, chce si jen užívat a holduje drogám. Spoluzaložil proto organizaci Slovenští branci, kteří staví na národním cítění a fyzické zdatnosti. Pro členy pořádá i polovojenský výcvik. Kritiku, že jde o krajně pravicovou bojůvku, striktně odmítá. „Slovenští branci usilují o to, aby v případě potřeby bránili slovenskou vlast a Slovenskou republiku. Nijak se nesnažíme řešit jakoukoliv politiku,“ vysvětluje Švrček.

Jeho skupinu kontaktovali lidé z organizace Sťag, kteří Petrovi a dalším dvěma členům zajistili výcvik v Rusku. Sám se s nimi ale názorově rozešel a ze své organizace také vyloučil extremisty. Někteří byli silně proruští - jako třeba Martin Keprta. Ten dnes stojí v Doněcku na straně separatistů.

Slovenští branci jsou sice nejznámější, existují ale desítky dalších skupin, třeba jen s pár členy. Právě ty jsou často extrémně politicky vyhraněné. Radovan Bránik je zná - organizuje pomoc po povodních a tito lidé se mu hlásí jako dobrovolníci. Při záchranných akcích jsou velmi výkonní, on v nich ale vidí i líhně proruských militantních skupin. Před deseti lety totiž obdobné organizace vznikaly i na Ukrajině – nejdříve byly aktivní na straně antimajdanu, dnes tvoří podstatnou část bojovníků na východě země.

Instruktoři, kteří teď přijíždějí cvičit mladé Slováky, bývají podle Bránika příslušníky ruských ozbrojených sil. Přes jejich kontakty se pak místní mladíci lehce dostávají až k jednotkám u Doněcka. Slovenské orgány ale tvrdí, že scénu důsledně monitorují. Podle ministerstva vnitra sledují slovenské bezpečnostní složky všechny lidi, kteří odcházejí bojovat do zahraničí. Po návratu jim hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

Video Na Slovensku fungují desítky polovojenských skupin
video

Na Slovensku fungují desítky polovojenských skupin

Peter Švrček není z medializace Slovenských branců nadšený, přiznává ale, že se mu teď hlásí daleko víc nových členů. Podobné je to u extremistických skupin. Za Martinem Keprtou na Ukrajinu odcházejí stále další - a nejen ze Slovenska. Naposledy jeho jednotku o víkendu posílili tři Češi.