Americké zbraně pro Ukrajinu: Drony, humvee a radary

Kyjev - Spojené státy poskytnou Ukrajině neozbrojené bezpilotní letouny a vojenská terénní vozidla Humvee. Podle nejmenovaných zdrojů agentury AP půjde o průzkumné létající prostředky Raven, které je možné vypouštět z ruky, 200 vozidel Humvee a 30 obrněných vozů téže značky. Součástí pomoci v boji proti proruským separatistům budou také například radary proti minometným střelám.

Podle AP dodávky slíbil americký viceprezident Joe Biden ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi v telefonickém rozhovoru. Půjde o nesmrtonosné prostředky. Drony a další vybavení (bez aut) budou údajně v hodnotě 75 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun). Část pomoci, včetně 30 obrněných humvee, by podle agentury Reuters z amerického ministerstva obrany měla odejít do několika týdnů a další část později.

USA už Ukrajině dodaly vojenskou pomoc dříve, například právě radary proti minometným střelám nebo brýle pro noční vidění. Několik demokratických i republikánských zákonodárců ale opakovaně naléhá na prezidenta Baracka Obamu, aby Spojené státy dodaly Ukrajině i těžké zbraně. Někteří spojenci USA ze Severoatlantické aliance, především Německo a Francie, jsou ale proti dodávce zbraní na Ukrajinu, protože se obávají eskalace konfliktu.

Video USA pošlou ukrajinské armádě další techniku
video

USA pošlou ukrajinské armádě další techniku

USA pošlou ukrajinské armádě další techniku

23:00 11.3.

USA rozšířily sankce a slíbily Ukrajině vojenskou techniku