Rusko s KLDR letos budou společně vzpomínat i budovat

Soul – Severní Korea a Rusko k sobě budou mít letos blíže než jindy – alespoň podle prohlášení o „roku vzájemného přátelství“. Severokorejská státní média hovoří o řadě politických i kulturních akcí. Ruský prezident Vladimir Putin také pozval severokorejského vůdce Kim Čong-una na květnové oslavy 70. výročí konce druhé světové války a Kim prý již účast přislíbil. Rusové rovněž chystají v KLDR významné investice.

Obě země v současnosti sdílejí i podobné těžkosti. KLDR čelí již dlouhou dobu mezinárodním sankcím kvůli svým kontroverzním raketovým a jaderným testům a je obviňována z rozsáhlého porušování lidských práv, Rusko je terčem sankcí ze strany OSN kvůli vměšování do konfliktu na Ukrajině.

Obě země udržovaly těsné vztahy v dobách Sovětského svazu, kdy Moskva poskytovala Pchjongjangu významnou hospodářskou pomoc a politickou podporu. Přátelství obou zemí zažívá podle analytiků nyní obrodu. Koncem listopadu Rusko hlasovalo proti rezoluci OSN, jejímž cílem bylo postavit severokorejský režim před mezinárodní soud za zločiny proti lidskosti. Moskva tehdy označila rezoluci za kontraproduktivní. 

Moskva prý chce zmodernizovat asi polovinu železniční sítě v Severní Koreji výměnou za přístup k bohatým přírodním zdrojům této izolované země. Obnova 3000 kilometrů železničních tratí z celkových 7000 kilometrů kolejí v KLDR má vyjít na 25 miliard dolarů. Ruské firmy se mají prý rovněž podílet na modernizaci severokorejské elektrické sítě. 

Obavy vyvolává sílící vojenská spolupráce mezi KLDR a Ruskem. Pchjongjang a Moskva nedávno oznámily, že v letošním roce uskuteční sérii společných cvičení pěchoty, námořnictva a letectva.