Obama rozšířil sankce proti Venezuele, má ji za bezpečnostní hrozbu

Washington - Šéf Bílého domu Barack Obama rozšířil sankce proti Venezuele. Jihoamerickou zemi označil v prezidentském dekretu za hrozbu národní bezpečnosti. Opatření se týkají sedmi venezuelských činitelů. Obama údajně nesouhlasí s tím, jak tamní vláda zachází s opozicí. Caracas v reakci povolal domů ke konzultacím svého nejvyššího diplomata v USA.
Video USA vs. Venezuela - rozšíření sankcí
video

USA vs. Venezuela - rozšíření sankcí

„Dřívější i nynější venezuelští činitelé, kteří porušovali práva venezuelských občanů a dopouštěli se veřejně korupce, v USA nejsou vítáni,“ řekl mluvčí Obamy John Earnest. „Nyní máme nástroj, jak blokovat jejich majetky a operace v americkém bankovním systému,“ prohlásil mluvčí s odvoláním na Obamův dekret. Bílý dům je hluboce znepokojen způsobem, jakým venezuelská vláda zastrašuje politické oponenty, uvedl dále prezidentský mluvčí. „Venezuelské problémy nelze řešit kriminalizací disentu,“ konstatoval. 

Venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodríguezová uvedla, že její vláda na dnešní krok Bílého domu brzy zareaguje. O něco později pak na Twitteru napsala, že vláda vyzvala chargé d'affaires na venezuelském velvyslanectví ve Washingtonu Maximiliena Sáncheze, aby odletěl do Caracasu k „okamžitým“ konzultacím. 

Nicolás Maduro
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Fernando Llano

Obamův dekret rozšiřuje platnost zákona o sankcích proti Venezuele schváleného už koncem loňského roku. Washington tehdy na sankční seznam zařadil víc než dvě desítky vysoce postavených Venezuelanů. Ti v souvislosti s tvrdým potlačením loňských protivládních demonstrací nesmějí cestovat do USA a majetek v amerických bankách jim byl zablokován. 

Napětí mezi oběma zeměmi pak výrazně vzrostlo počátkem února, kdy venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil druhého muže USA Joe Bidena z přípravy převratu v jeho zemi. Spojené státy reagovaly tím, že zakázaly vstup na své území dalším nejmenovaným venezuelským představitelům zodpovědným za údajné porušování lidských práv a korupci. Minulý týden Venezuela vyzvala Washington, aby do dvou týdnů omezil početní stav svého velvyslanectví v Caracasu.