Hamas navrhl Izraeli minimálně tříleté příměří

Gaza – Palestina vyzývá Izrael k novému příměří v délce tří až pěti let. Slibuje, že zastaví veškeré útočné aktivity nad i pod zemí, a výměnou žádá ukončení blokády, uvolnění exportu zboží, stavbu letiště a přístavu. Jak Izrael na návrh zareaguje, ale zatím není jasné. Izraelští politici se totiž plně soustředí na nadcházející parlamentní volby.

S návrhem už jsou seznamováni velvyslanci různých zemí. Pokud k jednání skutečně dojde, řídit by jej měla egyptská vláda jakožto prostředník. Hamas v návrhu kromě výše řečeného slibuje například urovnání sporů s druhou palestinskou frakcí Fatah.

„Je nutné připomenout, že podobné příměří bylo vyhlášeno už v minulých dvou dekádách většinou na jeden, dva až tři roky, ale především Hamas je využil pro další vyzbrojení. To vyústilo v další konfrontaci, jak jsme to viděli loni v létě,“ připomíná blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Loni v létě došlo mezi Izraelem a palestinským hnutí Hamas k padesátidennímu konfliktu v Pásmu Gazy. O život tehdy podle palestinských úřadů přišlo více než 2100 Palestinců, většinou civilistů. Na izraelské straně zahynulo 67 vojáků a šest civilistů.