Vražda Němcova: Důkazy prý vedou k Čečenci, opozice mluví o nesmyslu

Moskva - Čečenec Zaur Dadajev vyšetřovatelům řekl, že ruského opozičního politika Borise Němcova zabil kvůli jeho protimuslimským výrokům, uvedl list Kommersant. Na Dadajevovu vinu ukazují i forenzní důkazy, uvedla ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenované zdroje blízké vyšetřování případu. Opozice islamistické stopě nevěří a obává se, že pravý viník nebude potrestán.

Dadajev je hluboce věřící muslim a otřásly jím karikatury proroka Mohameda zveřejněné v Charlie Hebdo, uvedl čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Dadajev byl podle vyšetřovatelů spolu s dalším mužem vykonavatelem vraždy. O jeho motivech zatím není nic známo. Stále je ve hře možnost, že svoji roli sehrála právě Němcovova obhajoba francouzského satirického týdeníku.  

„Výsledky forenzních testů, které získaly vyšetřovací orgány, nám dávají uvěřit, že Dadajev byl tím, kdo zastřelil Němcova,“ uvedl zdroj Interfaxu. „Nicméně na sto procent si můžeme být jisti teprve tehdy, až bude nalezena vražedná zbraň,“ dodal.

Němcovův blízký přítel a stranický kolega tuto verzi odmítá. „Naše nejhorší obavy se naplnily. Ten, kdo stiskl spoušť, bude obviněn, zatímco ti, kdo si skutečně objednali zabití Němcova, budou volní,“ uvedl Ilja Jašin na Twitteru. „Nesmyslná teorie vyšetřovatelů týkající se islamistických motivů jen vyhovuje Kremlu a nevrhá ani stín viny na Putina,“ tvrdí opoziční politik. 

„Jašin říká, že Němcov kritizoval teroristy, kteří útočili v Paříži, ne islám jako takový,“ podotkl zpravodaj ČT Miroslav Karas.

Video Karas: Rostou obavy, že skuteční vrazi Němcova uniknou
video

Karas: Rostou obavy, že skuteční vrazi Němcova uniknou

Verzi o islamistech odmítá i Navalnyj

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj už dříve obvinil ruského prezidenta z odpovědnosti za vraždu. „Myslím si, že Němcova zabili členové vládní (tajné služby) či provládní organizace na příkaz politického vedení země (včetně Vladimira Putina),“ napsal Navalnyj. Připustil, že příkaz nemusel být přímý, prý mohlo jít o pokyn „provést akci s velikým ohlasem“.

Sám Putin policii vyzval, aby podobným tragédiím zabránila. „Tu největší pozornost je třeba věnovat ostře sledovaným zločinům včetně těch, které mají politické pozadí. Rusko je třeba konečně zbavit hanby, zbavit tragédií podobných té, jejímiž svědky jsme byli nedávno. Mám na mysli vraždu, troufalou vraždu Borise Němcova přímo v centru hlavního města,“ uvedl šéf Kremlu.

Pět podezřelých mužů pocházejících z Čečenska je nyní ve vazbě. Šestého muže policisté nezatkli - Beslan Šabanov na ně zaútočil granáty a pak spáchal sebevraždu. „Přijeli sem agenti z Moskvy, řekli jen, že jsou na tajné misi. Pak to tady celé prohledali, doslova obrátili celý dům vzhůru nohama. Až pak se začali vyptávat na bratra. Tou dobou jsem ještě nevěděla, že chlapce zatkli. Oni s tím ale nemají nic společného. Jsou to jen taxikáři, navíc tady, daleko od Moskvy,“ popsala policejní akci Luiza Gubaševová, sestra jednoho z údajných vykonavatelů vraždy. 

Vyšetřování pokračuje. „V Čečensku byly zadrženy další dvě osoby. Jedna z nich má být nevlastním bratrem vysoce postaveného důstojníka v Čečensku,“ konstatoval Karas s tím, že bližší podrobnosti nejsou známy. Zadržení Čečenci podle moskevského rozhlasu udržovali
kontakty s dalším Šabanovem.

Boris NěmcovPětapadesátiletý Němcov byl zastřelen v pátek 27. února, když se svou přítelkyní kráčel po mostu v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje současné nejvyšší ruské vedení včetně prezidenta Vladimira Putina. Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval, v poslední době mu mimo jiné vytýkal přístup k ukrajinské krizi. Pod názvem Putin a válka údajně připravoval knihu shrnující důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východní Ukrajině na straně proruských separatistů.


Třiadvacetiletá družka zavražděného ruského opozičního předáka a bývalého vicepremiéra modelka Anna Durycká se nyní bojí o svůj život. Minulý týden oznámila ukrajinské policii, že jí někdo vyhrožuje smrtí. Stalo se tak během jejího pobytu u rodičů. Klíčovou svědkyni nyní chrání specialisté Ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) a ministerstva vnitra.