Odborník k ničení památek: Islámský stát chce hlavně šokovat a vydělat

Bagdád - Islámský stát (IS) chce získat peníze na válku a šokovat svět co nejokázalejším projevem barbarství. V rozhovoru pro ČT24 to uvedl předseda Českého národního komitétu ICOMOS Josef Štulc, který tak okomentoval ničení starověkých památek. UNESCO to označilo za válečný zločin. A podle Šulce nic jiného udělat ani nemůže, protože úmluvu o zachování památek během konfliktů podepsaly jen civilizované státy. Irácké památky mají do budoucna střežit letadla mezinárodní koalice. Podle Bagdádu v tomto ohledu zaspala.

Video Propaganda islamistů: Ničení památek v Iráku
video

Propaganda islamistů: Ničení památek v Iráku

Propaganda islamistů: Ničení památek v Iráku

9.3.2015

Štulc k ničení památek: Islamisté chtějí hlavně zisk

Mezinárodní koalice má chránit irácké památky ze vzduchu

Islamisté tvrdí, že jsou pro ně starověké památky pouhé modly. Zdůrazňují tak náboženské důvody. „Jakmile zaujetí přesáhne vyváženou míru, tak se někdy mění v nesnášenlivost, a tak mnohdy vede k tragickým důsledkům,“ upozornil Štulc. Podle něj jde ale hlavně o snahu šokovat – podobně jako v případě řezání hlav rukojmím. A zásadní význam má i touha po zisku. „Jsou to cenné věci, o něž má Západ zájem,“ uvedl Štulc. 

Masivní rozkrádání ve jménu zisku

Spekuluje se i o tom, že islamisté ve skutečnosti ničí jen kopie a originály zpeněží na černém trhu. „Ze záběrů se to nedá jasně poznat. Člověk by musel dobře znát dané lokality a muzea. V muzeích je jistě řada kopií, ale mnoho kopií při tom také vezme za své,“ konstatoval Štulc s tím, že se rozkrádají hlavně menší artefakty – sošky či šperky, jež se snadno propašují. „Smutné je, že nacházejí tak vstřícný trh, i když je to ilegální a především amorální, že se na tom bohatí lidé v západních zemích takto aktivně podílejí,“ poznamenal Štulc. V době revolucí dochází k podobnému rozkrádání i na objednávku. 

O víkendu vyšlo najevo, že ozbrojenci ničí starověké památky ve 2000 let staré městské pevnosti Hatra na severu Iráku. Islamisté už zničili koncem února cenné sochy v Mosulu. Vypálili rovněž mosulskou knihovnu s přinejmenším 8000 vzácných svazků. Minulý týden pak začali likvidovat historické památky ze starověké Asýrie v iráckém Nimrúdu, prý za použití buldozerů.

"Jde o památky z dob Asyrské říše. Mezopotámie je jednou z kolébek civilizací. V 10. století se tam vytvořil obrovský a mocný stát. Král Nabuchonodozor miloval umění a centrum jeho říše bylo tenkrát v Nimrúdu a dosáhlo vrcholu asyrské architektury, ať už šlo o monumentální sochařské umění, nebo mozaiky," povyprávěl Štulc o dávné minulosti. 

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) označila ničení památek v Nimrúdu za válečný zločin. „Ředitelka UNESCO udělala maximum,“ míní Štulc. UNESCO vydalo v roce 1954 mezinárodní úmluvu, k níž přistoupila většina civilizovaných zemí a která zavazuje státy, že nebudou zneužívat památky k vojenským účelům a nebude na ně útočit. Pro tuto oblast ale úmluva neplatí. „UNESCO má jedině možnost mravního a kulturního výkřiku, ale nemá konkrétní nástroje, jak vynutit princip, který my všichni sdílíme,“ podotkl Štulc.

Srovnatelnou kulturní ztrátou bylo podle odborníků jen zničení soch stojících Buddhů v afghánské provincii Bámján. To měl v roce 2001 na svědomí Taliban. Podle Štulce tu ale určité rozdíly jsou. „Řekl bych, že v případě Bámjánu šlo především o akt náboženského fanatismu. Z trosek gigantických Buddhů nikdo nemohl mít zisk. Tady (v Iráku) je to rafinovanější strategie: získat peníze na další válku a šokovat lidstvo co nejokázalejším projevem barbarství,“ míní odborník. 

Památky mají ochránit letouny mezinárodní koalice

Zakročit má nyní mezinárodní koalice proti IS, která podle irácké vlády zaspala a je za situaci zodpovědná. „Já i mnoho dalších lidí máme za to, že pomalé konání mezinárodní koalice proti těmto skupinám a jejich zločinům dodalo extremistům odvahu k útokům, ničení a rabování,“ prohlásil irácký ministr pro cestovní ruch a památky Ádil Širšáb. „Mezinárodní koalice měla pohyb těžké techniky zpozorovat a všemu zabránit,“ konstatoval šéf iráckého úřadu pro archeologické památky Kajs Rašíd. 

Koalice začala na radikály v Iráku útočit loni v létě. Za sebou má už kolem 2800 náletů. Ty provádí také v Sýrii, kde například Kurdům v lednu pomohla dobýt zpět pohraniční město Kobani.