Glezos: Řecká vláda musí být proti všemu, co od ní věřitelé žádají

Brusel/Atény – Nejstarší poslanec v Evropském parlamentu Manolis Glezos v posledních týdnech upoutal pozornost evropských médií, když se omluvil svým voličům za to, že nová řecká vláda v Bruselu požádala o prodloužení záchranného plánu, i když v předvolební kampani slibovala, že to bude první věc, kterou zruší. Svou kritiku nevidí jako vzpouru proti premiéru Alexisu Tsiprasovi - prý to byla jen přátelská rada.

„Vím, že jsem byl velmi tvrdý. Nikdy jsem ale nepoužil slovo zrada. Jen jsem chtěl připomenout vládě, že opravdu musí být proti všemu, co zahraniční věřitelé žádají od Řecka,“ řekl zpravodaji ČT v exkluzivním rozhovoru Glezos. Potvrdil tak ale slova lídrů eurozóny, že Atény se svými požadavky v Bruselu narazily a teď to svým voličům těžce vysvětlují.

Glezos: Německo si od Řecka půjčilo peníze a nikdy je nevrátilo

Dvaadevadesátiletý politik získal pro levicovou Syrizu v evropských volbách nejvíc hlasů. Do historie Řecka se zapsal jako hrdina, když z Akropole za války jako mladík se svým kamarádem strhl nacistickou vlajku. „Udělali jsme to jako vzkaz Hitlerovi, že Řecko není okupované a lidé proti němu dál bojují,“ vzpomíná. Sedmdesát let od porážky nacistů přišla vládnoucí řecká krajní levice s požadavkem, za nějž Glezos bojuje roky: Chce od Německa válečné reparace v miliardách eur. Berlín ale říká ne. „Co se týče dluhu, řečtí občané žádají od Německa peníze, které si v té době od řecké vlády půjčilo, a nikdy je nevrátilo,“ tvrdí europoslanec z hnutí Syriza.

Glezos: Odchodu z eurozóny se nebojím

Glezos, který žádá okamžitě přerušení reforem a zahraničních půjček, se žádného odchodu Řecka z eurozóny neobává - a prezentuje hlavní argument řecké Syrizy: „Nebojím se odchodu Řecka, protože vím, že pokud by se to muselo stát, Řecko by nebylo jedinou obětí. Byli by jimi i občané dalších států.“

Šest tisíc mrtvých na východě Ukrajiny a ruská okupace Krymu Glezose nepřesvědčily, aby podpořil evropské sankce vůči Kremlu. Potvrzuje tak proruský postoj řecké vládnoucí strany, který vyvolává stále větší obavy v srdci Evropské unie - aby Řecko nezablokovalo prodloužení nebo zpřísnění protiruských sankcí, pokud na Ukrajině boje neskončí. „Osobně si přeji, to je jediné, co mě zajímá, aby se řečtí občané nestali oběťmi tohoto boje. Proto jsem napsal osobní dopis prezidentu Putinovi, v němž jsem zdůraznil, že je nutné, aby mezi Řeckem a Ruskem dál fungoval vývoz a dovoz zboží,“ říká Glezos.

Video Zpravodaj ČT hovořil s nejstarším europoslancem
video

Zpravodaj ČT hovořil s nejstarším europoslancem