Do konce roku se přidá k džihádistům 10 tisíc Evropanů, varuje Paříž

Paříž - K islámským radikálům v Iráku a Sýrii by se mohlo do konce roku připojit až 10 000 Evropanů, myslí si francouzský premiér Manuel Valls. Nyní jich po boku džihádistů z Islámského státu bojují 3000, „do léta by jich tam mohlo být 5000 a do konce roku 10 000. Uvědomujete si, jaká je to hrozba?“ varuje ministerský předseda.

Francie odhaduje, že k IS se připojilo, uvažuje o tom nebo se už vrátilo 1400 Francouzů, což je dvojnásobek ve srovnání se situací před rokem. „Zemřelo tam téměř 90 Francouzů se zbraní v ruce a s úmyslem bojovat proti našim hodnotám,“ dodal premiér.

Podle britského listu The Sunday Telegraph se ze 700 Britů, kteří do oblasti odjeli a jsou považováni za nebezpečné, už asi polovina vrátila domů. List tím zvýšil dosud zveřejňované odhady, jež počítaly s tím, že k IS se připojilo asi 500 Britů a doma je jich už 250. Týdeník dále píše, že ministerstvo vnitra bude nuceno naplánovat nový postup v boji proti extremismu. Zmiňuje se o změně pravidel pro získání občanství. Lidé prý budou muset prokázat, že sdílejí „britské hodnoty“. Podmínkou by také měla být znalost angličtiny. Ministerstvo vnitra informace listu nekomentovalo.

Belgické úřady informovaly o tom, že dnes na letišti v Charleroi zadrželi mladou Belgičanku, která se se svým čtyřletým synem vracela ze Sýrie a dostala se i do hledáčku turecké policie. Žena, která loni opustila Belgii se svým synem a partnerem, byla předvedena k výslechu, uvedla prokuratura. Policie chce zjistit podrobnosti o jejím osmiměsíčním pobytu ve válkou zmítané zemi. Turecké bezpečnostní složky zastavily belgickou rodinu již ve čtvrtek, když přecházela hranice ze Sýrie. Žena a dítě byly poslány zpět do Belgie, muž zůstal ve vazbě v Turecku. Podle belgického ministerstva zahraničí se podle všeho účastnil několika výcviků včetně toho, jak používat zbraně.