Obsáhlá vyšetřovací zpráva do záhady letu MH370 světlo nevnesla

Peking/Kuala Lumpur - Baterie podmořského lokátoru, který měl pomoci určit polohu pohřešovaného malajsijského letadla letu MH370, byla prošlá už rok před nehodou a mohla být vybitá. Vyplynulo to z první souhrnné zprávy zveřejněné rok po záhadném zmizení letounu s 239 osobami na palubě. Smutné výročí si přpomněli příbuzní cestujících v Malajsii, čínské úřady pořádání větších vzpomínkových akcí znemožnily.

Kromě informace o prošlé baterii nepřináší podrobná 584stránková zpráva nezávislé vyšetřovací komise nic nového, poznamenává zpravodajka ČT Barbora Šámalová. Uvedená baterie byla podle zprávy v lokátoru letového záznamníku - takzvané černé skříňky - zapisujícího technické údaje o průběhu letu. Baterie v lokátoru druhé černé skříňky se záznamem rozhovorů v kabině byla podle vyšetřovatelů v pořádku.

Pro samotné zmizení letadla přitom není vybitá baterie podstatná; znamenalo by to pouze, že pátrači měli menší šanci letadlo najít v Indickém oceánu, i kdyby byli v jeho blízkosti.

Vyšetřovací zpráva dále líčí jen naprosto normální let, a nevnáší tak žádné světlo do toho, co se stalo 8. března 2014 poté, co letoun odstartoval na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu, kam ale nedoletěl. Vyšetřovatelé ve zprávě mimo jiné do nejmenších podrobností rozebrali život všech členů posádky - jejich zdravotní a finanční záznamy, výcvik a podobně.

Vyštřovací zpráva k letu MH370 7.94 MB
Video Vyšetřovací zpráva k letu MH370 neobsahuje nic nového
video

Vyšetřovací zpráva k letu MH370 neobsahuje nic nového

Reakce příbuzných na vyšetřovací zprávu o zmizení letu MH370:

Manželka čínského pasažéra Liu:
„Ta dnešní zpráva je úplně k ničemu. Nedozvěděli jsme se absolutně nic nového ani relevantního.“

Otec čínského pasažéra Žang k informaci o prošlých bateriích:
„V tom případě nemůže být ani řeč o nehodě, jak to aerolinky prezentují. S tím nemůžu souhlasit. Tuhle větu by měli vyjmout, nebo nahradit slovo nehoda slovem vražda.“


Zpráva uvádí, že kapitán letadla, 53letý Zaharie Ahmad Shah, neměl žádné záznamy o psychických problémech včetně apatie, úzkosti či podrážděnosti. „Nedošlo k žádným podstatnějším změnám v jeho životním stylu, k mezilidskému konfliktu či rodinným problémům,“ píší vyšetřovatelé. „Nevykazoval ani známky společenské izolace, změn ve zvycích nebo zájmech, zanedbávání své osoby či užívání drog nebo pití alkoholu.“

Stejně důkladnou pozornost věnovali vyšetřovatelé dokumentaci o letadle, o rozvrhu údržby, o počasí, o komunikačních systémech a o dalších aspektech letu, které ale nevykázaly nic nezvyklého.

Malajsie si připomněla výročí zmizení letounu, čínské úřady manifestaci znemožnily

Zmizení letounu, které je jednou z největších záhad v dějinách letecké dopravy, si dnes připomíná Malajsie. V tamních nákupních centrech jsou vystaveny fotografie pohřešovaných a lidé k nim mohou psát vzkazy. Naopak v Číně pozůstalým úřady zakázaly veřejné akce. Úřady v Pekingu znemožnily manifestaci rodin obětí k dnešnímu výročí, desítky policistů uzavřely ulice kolem malajsijského velvyslanectví v Pekingu. Mnoho pozůstalých uvedlo, že policisté se objevili i u nich doma a zakázali jim opustit domovy. Některým lidem se nicméně podařilo dostat k buddhistickému chrámu v centru Pekingu, ale policie je odtud vyhnala.

Předpokládá se, že letoun společnosti Malaysia Airlines se zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neobjasněných důvodů odklonil od své trasy. Největší část cestujících tvořili Číňané.

Jak poznamenala zpravodajka ČT, řada příbuzných neztrácí naději a věří tomu, že jejich blízcí z letadla jsou stále ještě naživu a dříve či později se s nimi shledají.

Jak bude vypadat další pátrání?

Čínský ministr zahraničí Wang I dnes ujistil, že pátrání po letu MH370 bude pokračovat. Austrálie a Malajsie, které se rovněž podílejí na koordinovaném pátrání, přitom v posledních dnech naznačily, že hledání trosek Boeingu 777 by mohlo být brzy zastaveno.

„Pátrání po MH370 bude pokračovat,“ řekl Wang na okraj schůze čínského parlamentu. „Dnešek musí být těžký den pro příbuzné těch, kteří byli na palubě,“ uvedl Wang. „Naše srdce jsou s vámi,“ dodal. Vláda prý těmto lidem poskytne veškerou možnou pomoc.

Malajsijský ministr dopravy v sobotu prohlásil, že pokud se letadlo nenajde do konce května, přehodnotí tři státy podílející se na pátrání dosavadní postup a vytvoří nový plán.

Australský premiér Tony Abbott tento týden naznačil, že v současném rozsahu nelze v pátrání pokračovat donekonečna. Austrálie akci řídí v oblasti o velikosti přibližně 60 000 kilometrů čtverečních (což zhruba odpovídá rozloze Lotyšska) ve vzdálenosti asi 1600 kilometrů západně od svého pobřeží. Náklady na akci ve výši přibližně 120 milionů australských dolarů (asi 2,3 miliardy Kč) hradí společně Austrálie a Malajsie.

Video Příbuzní cestujících neztrácejí naději
video

Příbuzní cestujících neztrácejí naději

Příbuzní cestujících neztrácejí naději

HOR 8.3.

Speciál k výročí pohřešovaného letu MH370