U Waterloo se po 200 letech znovu strhne slavná bitva

Waterloo - V Belgii jsou v plném proudu přípravy na 200. výročí slavné bitvy u Waterloo, která v červnu 1815 znamenala definitivní porážku francouzského císaře Napoleona. Organizátoři slibují největší rekonstrukci bitvy, jaká se kdy u památníku konala. Už za pár měsíců se tak do Belgie sjedou statisíce milovníků historie.

Příběh zdrcující Napoleonovy porážky se rozhodl znovu filmově zpracovat i památník ve Waterloo. Ten dokončuje svou rekonstrukci a slibuje divácký zážitek. „Památník bude mít šest tisíc metrů čtverečních a bude vybavený novými technologiemi,“ slibuje ředitel památníku Etienne Claude.

Nový snímek bude k vidění až v červnu. Tvůrci si dali záležet na každém detailu, včetně uniforem. Dvousté výročí totiž připomíná pád vojevůdce, který dodnes fascinuje svět. V bitvě chtěl znovu získat moc, stal se ale pravý opak, připomíná představitel Napoleona Franky Simon. Jedním z důvodů, proč Napoleon prohrál, bylo i bláto - a problémy dělal obtížný terén i tvůrcům při natáčení.

U Waterloo v roce 1815 bojovalo 200 000 vojáků, jen na straně Napoleona jich bylo zabitých a zraněných 25 000, dalších 9 000 skončilo v zajetí. Čtyři dny poté Napoleon abdikoval.

Video Belgie se chystá na 200. výročí bitvy u Waterloo
video

Belgie se chystá na 200. výročí bitvy u Waterloo

/*json*/{"map":{"lat":50.678486494989464,"lng":4.4049196417336,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Na rekonstrukci bitvy se už teď chystají desítky tisíc lidí. Hotely v okolí jsou už zarezervované. Kdo by tak chtěl přespat v apartmá britského generála Wellingtona přímo v hotelu s napoleonskou tématikou, má smůlu. Hotely v nedalekém Bruselu a okolních městech by ale poptávku měly zvládnout.

Do uniforem se obléknou i členové českých vojenských spolků, kteří se zúčastní rekonstrukce bitvy. Už teď se vyprodalo přes 70 000 lístků, celková kapacita je 120 000.