Separatisté prý dokončili odsun těžkých zbraní podle dohod z Minsku

Kyjev/Riga – Proruští separatisté v Doněcku na východě Ukrajiny podle svých slov stáhli z frontové linie všechnu těžkou bojovou techniku v souladu s dohodou z Minsku. Uvedl to mluvčí povstaleckých jednotek Eduard Basurin, pozorovatelé to ale zatím nepotvrdili. Šéf samozvané doněcké republiky Alexandr Zacharčenko obviňuje armádu, že nepostupuje stejným tempem, příměří uzavřené minulý měsíc obě strany ale vesměs dodržují.

Z Ukrajiny v posledních hodinách nebyly hlášeny výraznější incidenty a při neformální unijní schůzce v Rize v souvislosti s odsunem zbraní zazněla slova o „záblesku naděje“. Podobně kremelský mluvčí Dmitrij Peskov podle listu Kommersant dnes prohlásil, že Moskva vývoj na východní Ukrajině hodnotí „s opatrným optimismem“.

EU má informace o stahování vojenské techniky obou stran konfliktu, nikoliv však v plném rozsahu. Unijní ministři dali najevo opatrný optimismus ohledně vývoje na Ukrajině, podobně reaguje také Rusko. Novináři monitorující dvoudenní jednání ministrů zahraničí EU v Rize poznamenávají, že ministři nemají chuť zvyšovat tlak na Rusko, které Západ dlouhodobě obviňuje mimo jiné z vojenské podpory proruských separatistů na Ukrajině. Právě tak ale nezazněla slova o brzkém uvolnění sankcí, které západní země vůči Rusku uplatňují. Podle médií ani na nejbližším zasedání ministrů v půli března nebudou protiruské sankce hlavním bodem diskuse.

Kyjev i povstalci v posledních dnech informovali o tom, že své těžké zbraně od frontové linie stahují, tak jak to předpokládá únorové ujednání z Minsku. Tam se obě strany v přítomnosti prezidentů Ukrajiny, Ruska, Francie a německé kancléřky domluvily na postupném urovnání konfliktu.

Zacharčenko: Armáda dohodu o odsunu zbraní neplní

Agentura RIA Novosti citovala šéfa povstalecké Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka, podle něhož první část minské dohody - tedy odsun zbraní - plní pouze jeho lidé, ale nikoliv protivník. Kyjev naopak v posledních dnech povstalce obviňoval, že pod záminkou odsunu přesunuje své zbraně do míst, kde je bude moci efektivněji využít.

Kyjev dnes také protestoval proti další zásilce materiální pomoci, kterou na východ Ukrajiny dopravila kolona ruských nákladních vozů. Je určena rodinám horníků, kteří zahynuli na Donbasu při nedávném důlním neštěstí. Ukrajinští pohraničníci prý měli možnost kolonu pouze pozorovat, ale nikoli fakticky zkontrolovat její náklad. Kyjev tvrdí, že touto cestou může být přepravován i vojenský materiál určený povstalcům.