Když padne Řecko, zaplaví Evropu imigranti a islamisté, hrozí ministr

Riga/Atény - Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias upozornil, že pokud se ekonomicky zhroutí Řecko, zaplaví Evropu miliony nezákonných přistěhovalců a tisíce džihádistů. Šéf řecké diplomacie se tak vyjádřil v rozhovoru s novináři po zasedání ministrů zahraničí EU v Rize. Dodal, že západní Balkán je destabilizovaný a že Ukrajina, Sýrie, Irák a severní Afrika tvoří jednu hrozivou kosu, která je připravená seknout.
Zdroj: ČTK/NurPhoto Autor: Wassilios Aswestopoulos
Video Ministr Kotzias: Řecko nesmí padnout
video

Ministr Kotzias: Řecko nesmí padnout

To, jak se zbytek Evropské unie k Řecku chová, označil Kotzias za „kulturní rasismus“. Mínil tím neústupnost zemí eurozóny vůči snahám nové vlády v Aténách dosáhnout zmírnění dluhové zátěže, úsporných opatření a strukturálních reforem. Podle Kotziase by Evropané měli způsob chování k Řecku změnit, což je prý „geostrategická nutnost“. Představitele eurozóny obvinil z toho, že se rozhodli rozdrtit vládu strany SYRIZA už od prvních dnů a že na to jdou pomaloučku, polehoučku. „Co to ale přinese? Pravicový extremismus a chaos,“ zdůraznil řecký ministr zahraničí.

Řecko, které leží na jihovýchodním cípu Evropy, čelí v posledních letech velké uprchlické vlně podobně jako Itálie z jihu. Příliv nelegálních migrantů přicházejících do Řecka přes Egejské moře se podle loňských údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) během jednoho roku více než ztrojnásobil. Řecká přistěhovalecká centra na takový počet lidí nestačí. Na místech určených pro stovky osob se jich pravidelně tísní tisíce.

Řecký viceministr vnitra Janis Panusis už koncem února pohrozil, že Řecko nechá 300 000 až 500 000 imigrantů odejít do dalších evropských zemí. Požadoval od EU větší pomoci při řešení problému s přílivem ilegálních přistěhovalců.