Kalamita zavařila Američanům: Na dálnici jich přespaly tisíce

Kalamita zasáhla v Americe téměř 100 milionů lidí. Třeba části Kentucky zasypalo půl metru sněhu. Z dálnice se stalo parkoviště a motel v jednom. Řidiči tu museli strávit celou noc - často s prázdnou nádrží. Úřady registrovaly stovky dopravních nehod. Zrušeno bylo 800 letů, další dva tisíce měly zpoždění. Podle meteorologů během dneška sněžení ustane, některým státům ale kvůli oblevě hrozí povodně.
Video Kalamita v USA zasáhla 100 milionů lidí
video

Kalamita v USA zasáhla 100 milionů lidí

Tisíce řidičů zůstaly od středečního večera na sněhem zcela zablokované rychlostní silnici I 24 v Kentucky dlouhé hodiny uvězněny v kolonách. Nejdelší se táhla 40 kilometrů. Někteří se podle agentury AP nemohli ze zácpy dostat více než 20 hodin, než byli silničáři schopni nezvykle velké množství sněhu z komunikace ve čtvrtek večer odstranit. Řada lidí strávila mrazivou noc v autech s vypnutými motory, aby jim nedošlo palivo.

Na některých místech Kentucky napadlo ve čtvrtek až 60 centimetrů sněhu a guvernér Steve Beshear vyhlásil stav ohrožení. Silné sněžení zasáhlo i další státy v oblasti od Texasu po Massachusetts a došlo ke stovkám dopravních nehod. V New Yorku a Washingtonu zůstaly kvůli sněhu uzavřené školy.

Letiště v USA byla dnes zatím nucena zrušit na 800 letů, což je v porovnání se čtvrtečními 5000 relativně malé číslo. Pro řidiče na jihu a východě země ale nadále platí varování před rizikem způsobeným sněhem a ledem na silnicích.
  
Předpovědi meteorologů nadále počítají s mrazivým počasím. „I na jihu je velmi, velmi chladno,“ citoval Reuters meteorologa Bruce Terryho. „Je před námi další chladná noc, ale jsme již na konci rekordních mrazů.“
  
Nejchladnějším místem se dnes stala obec Saranac Lake, kde rtuť v teploměrech klesla na minus 33 stupňů Celsia. Místní rekordy byly dnes pokořeny mimo jiné v Detroitu, kde bylo minus 17 stupňů Celsia, či s minus šesti stupni Celsia v texaském Austinu.