Berlusconimu se v hospicu líbí, pacientům chce zpívat dál

Řím - Bývalému italskému premiérovi se zalíbila práce pro seniory. Silvio Berlusconi chce pomáhat v domově pro seniory u Milána i poté, co mu vyprší jeho trest – 9 měsíců veřejně prospěšných prací. Berlusconi prý pacientům hraje na piano a zpívá nejrůznější písně, včetně La Vie en Rose.
Video Berlusconi chce dál pracovat v hospicu
video

Berlusconi chce dál pracovat v hospicu

Politik si vybral veřejně prospěšné práce jako alternativní trest, když byl v roce 2013 pravomocně odsouzen za daňové úniky ve své společnosti Mediaset. Osmasedmdesátiletý Berlusconi byl původně odsouzen na čtyři roky, trest mu pak vzhledem k amnestii byl zkrácen na rok.

V domově pro seniory v Cesano Boscone začal pomáhat loni v květnu. Do zařízení, kde pomáhal pacientům  s Alzheimerem, docházel vždy jednou týdně na čtyři hodiny.

Podle jedné ze zdravotních sester si Berlusconi před Vánocemi pozval celoživotního přítele Fedele Confalonieri. Ten hrál na klavír a bývalý premiér zpíval. Hudební vložka prý u pacientů uspěla natolik, že řada z nich si pak expremiéra oblíbila. Mimo to Berlusconi vypráví seniorům různé historky a vtipy, prozradila sestra listu La Repubblica. 

Trest expremiérovi končí v sobotu, soud mu ho díky dobrému chování zkrátil o 45 dní. Berlusconi se nechal slyšet, že to byla „dojemná práce“. V hospicu by chtěl pomáhat dál – už jako dobrovolník. „Myslím, že politika by se mohla naučit lidskosti a obětavosti od těch, kteří se velkoryse a dobrovolně věnují péči o nemocné,“ dodal mediální magnát, který šéfuje opoziční straně Vzhůru Itálie.

Berlusconi nesmí kandidovat, kauza Rubygate pokračuje  

Kvůli odsouzení za daňové úniky nyní Berlusconi nesmí zastávat volené funkce ani kandidovat. Proto musel předloni odejít i ze Senátu. Příští týden ho čeká rozuzlení dalšího z procesů, v němž v současnosti figuruje jako obžalovaný. Nejvyšší soud pravomocně rozhodne, zda je vinen v takzvané kauze Rubygate, kde jde o placený sex s nezletilou a zneužití pravomoci. Soud první instance ho v roce 2013 odsoudil k sedmi letům vězení, loni jej ale odvolací soud osvobodil.

Včera do médií prosákly odposlechy Berlusconiho telefonátů z dob, kdy naposledy vládl. Kromě politiky a byznysu v nich mluvil o proslulých večírcích. „Budu tu mít dvě mladičké holky. Jedna je novinářka, z Neapole – moc sympatická a roztomilá, a ta druhá je jednadvacetiletá holka z Brazílie,“ říká expremiér. Mezi hosty byli i lidé z vedení státní televize, kteří mohli podle Berlusconiho slov změnit pozvaným dívkám osudy. „To jsou lidé, kteří mohou dát práci, komu chtějí,“ konstatuje Berlusconi.

Berlusconi má coby lídr pravice v Itálii navzdory skandálům stále mnoho příznivců. Mnozí z nich přitom kauzy kolem trojnásobného premiéra vnímají jako útočnou kampaň levice. Osmasedmdesátiletý politik a magnát zůstává nadále nejbohatším Italem. Podle magazínu Forbes on sám a jeho rodina vykazuje majetek přes 6,2 bilionu dolarů.

BERLUSCONIHO KAUZY:

Vydavatelství MondadoriFININVEST

Berlusconiho firma Fininvest získala díky rozhodnutí římského soudce Vittoria Metty v roce 1991 obří vydavatelství Mondadori, jež původně nabyla mediální skupina CIR Carla de Benedettiho. V roce 2003 byli Metta a Berlusconiho právník Cesare Previti odsouzeni v této kauze za korupci. Berlusconiho soud v roce 2007 očistil; dva roky nato ho soud v Miláně uznal spoluodpovědným a firmě Fininvest nařídil zaplatit společnosti CIR odškodné 750 milionů eur (odvolacím soudem sníženo na 560 milionů eur).


MEDIASET

Kauza pojmenovaná podle největší italské soukromé televizní společnosti, v níž má její zakladatel Berlusconi majoritní podíl skrze svou rodinnou firmu Fininvest. V říjnu 2012 byl Berlusconi odsouzen za daňové úniky v této kauze ke čtyřem letům vězení, tříletému zákazu vykonávat veřejné funkce a se spoluodsouzenými k náhradě škody 10 milionů eur. Soud záhy uvedl, že trest se snižuje na rok díky amnestii. Letos v dubnu rozhodl milánský soud, že Berlusconi si musí uložený jednoletý trest odpykat prováděním veřejně prospěšných prací v domově důchodců.

Berlusconi a David MillsD. MILLS

Britský právník David Mills, pracující v 90. letech pro Berlusconiho, údajně dostal úplatek 600 tisíc dolarů za falešné svědectví ve dvou Berlusconiho korupčních procesech koncem 90. let. Mills byl v roce 2009 odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení, ale italský odvolací soud ho v únoru 2010 zprostil obžaloby kvůli promlčení; nařídil však Millsovi zaplatit úřadu premiéra, jímž byl tehdy Berlusconi, 250 000 eur za poškození pověsti. Pět let vězení za korupci hrozilo i Berlusconimu. Proces, zahájený v roce 2007, byl ale několikrát pozastaven. Nejprve na základě zákona o imunitě, jejž ústavní soud později zrušil, a poté kvůli „legitimní překážce“, jež umožňuje členům vlády odložit až na 18 měsíců jakékoliv probíhající soudní řízení, v nichž figurují. Tuto normu přijal parlament za Berlusconiho vlády. V únoru 2012 byl Berlusconi v kauze Mills zproštěn obžaloby z důvodu promlčení.


UPLÁCENÍ SENÁTORA

Před soudem v Neapoli začal letos 11. února další proces, ve kterém Berlusconi čelí obvinění z uplácení senátora. Podle obžaloby zaplatil v roce 2006 levicovému zákonodárci Sergiu De Gregoriovi tři miliony eur (asi 82 milionů korun) za to, že v horní komoře opustí řady vládnoucí koalice. To přispělo k tomu, že v roce 2008 padl kabinet premiéra Romana Prodiho.

Piero FassinoNAHRÁVKY

Případ se týká odposlechu někdejšího opozičního levicového lídra Piera Fassina a tehdejšího šéfa italské banky Unipol Giovanniho Consorteho. Přepis jejich rozhovoru o možném převzetí banky BNL Unipolem zveřejnil v roce 2005 deník Berlusconiho bratra Paola Il Giornale. Bankovní transakci, jež se nakonec neuskutečnila, tehdy vyšetřovala policie, takže nahrávka měla zůstat v tajnosti. Letos v březnu uložil soud v Miláně Berlusconimu (77) rok vězení za vyzrazení úředního tajemství; rozsudek není pravomocný. Podle italského práva si také osoby starší 75 let mohou trest odpykat v domácím vězení. Na dva roky a tři měsíce do vězení byl odsouzen Paolo Berlusconi (63); oběma bratrům soud uložil zaplatit Fassinovi odškodné 80 tisíc eur.