Ruský opozičník Navalnyj opustil vězení

Moskva - Ruský opozičník Alexej Navalnyj je na svobodě. Po patnácti dnech opustil moskevskou věznici, ve které skončil kvůli rozdávání letáků v metru, jež ruská státní moc vyhodnotila jako narušení veřejného pořádku.

Policie Navalného zadržela 15. února, když v moskevském metru rozdával letáky s pozváním na opoziční demonstraci. Soud ho za to poslal na dva týdny za mříže kvůli „opakovanému porušení předpisů týkajících se organizování nebo provedení“ různých protestních akcí. S odvoláním proti tomuto verdiktu opozičník neuspěl.

Soudkyně Irina Zubovová, která rozsudek vynesla, v pondělí odmítla i žádost Navalného o přerušení výkonu trestu na jeden den. Navalnyj se chtěl v úterý zúčastnit pohřbu opozičního vůdce Borise Němcova, zavražděného v noci na sobotu nedaleko Kremlu. Z odpovědnosti za tento zločin známý bloger obvinil prezidenta Vladimira Putina. První kroky opozičního blogera povedou právě na Trojkurovský hřbitov, kde Němcova v úterý pohřbili.

„Teď chci jít domů, opláchnout si obličej a převléknout se do čistého. Odpoledne bych rád navštívil Borisův hrob - a pak se vrátím ke své práci,“ prohlásil po východu z brány věznice. „Velmi vám všem děkuji za podporu. Naše aktivity tato epizoda nijak neohrozí. Rozhodně nezmírníme naše snahy, já ani mí spolupracovníci se nenecháme zastrašit tímto hrozným teroristickým činem,“ dodal s odkazem na Němcovovu smrt (o té čtěte více zde). Opozičník se teď chce hlavně dál věnovat své práci - upozorňovat na nedemokratické poměry v Rusku.

Ondřej Soukup, redaktor Hospodářských novin

„Navalnyj je nejzářnější hvězdou mezi opozičníky. Také kvůli tomu, že má takovou podporu, tak ještě neskončil ve vězení. Je to ale tak, že za mřížemi se může ocitnout kdykoli. Mladší bratr Navalného skončil ve vězení na 8 let.“


Z Navalného se stává vůdce opozice

„Navalnyj ve vazbě by byl pro ruské úřady nebezpečnější než na svobodě. Současná opozice ochromená jak vlastní nepříliš intenzivní činností, tak smrtí Borise Němcova se k ničemu většímu nezmůže,“ říká k blogerovu propuštění rusista a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. „Celostátním televizím se podařilo z opozice utvořit nepřátele lidu, vlastizrádce, kteří škodí Rusku. Proto je v zemi vnímaná nepříliš pozitivně,“ dodává zpravodaj ČT Karas – z Navalného se ale podle něj po smrti Němcova nyní stal „přirozený vůdce opozice“.

  • Galina, obyvatelka Moskvy: „V Rusku už skutečná opozice není. Ani strana Navalného, ani žádná jiná. Je to už jen cirkus. A z Navalného je klaun.“

Jak totiž analytici uvádějí, na rozdíl od Němcova, který byl na politické špici v čase prezidentství Borise Jelcina, není Navalnyj spojený s obdobím 90. let, které většina Rusů v současnosti vnímá negativně.

Alexej Navalnyj

Alexej Navalnyj na přelomu let 2011 a 2012 patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti Putinovu režimu. Před časem byl také odsouzen ke dvěma podmíněným trestům za údajné podvody a zpronevěru. Opozičník považuje všechny procesy a tresty za vykonstruované a tvrdí, že se ho Kreml snaží tímto způsobem umlčet. Kvůli pravomocnému odsouzení se bloger nesmí v roce 2018 zúčastnit prezidentských voleb.


Video Události: Navalnyj opustil vězení
video

Události: Navalnyj opustil vězení

Události: Navalnyj opustil vězení

ud: 6.3.2015

Rusista Dvořák: Ve vazbě by byl Navalnyj nebezpečnější

Navalnyj je na svobodě

Zpravodaj ČT Karas: Navalnyj je přirozeným vůdcem opozice

Soukup z HN: Navalnyj může kdykoli skončit za mřížemi