Japonská dáma oslavila ve zdraví 117. narozeniny

Ósaka (Japonsko) – Je 117 let věku hodně, nebo málo? Podle japonské stařenky Misao Okawaové, která jako nejstarší osoba na světě právě dnes slaví 117. narozeniny, to zase tak moc není. Přesto je starší dáma podle svých slov ráda, že se tohoto požehnaného věku dožila.

Okawaová je nejen nejstarší osobou na světě, ale i pátým doložitelně nejstarším člověkem vůbec a posledním občanem Japonska narozeným v 19. století. Do Guinnessovy knihy rekordů se coby nejstarší člověk světa dostala v roce 2013, když ve 116 letech zemřel Japonec Džiroemon Kimura.

Okawaová se narodila 5. března 1898 v rodině obchodníka s kimony. Provdala se v roce 1919 a s manželem Jukiem, který zemřel v roce 1931, má tři děti, syna a dvě dcery. Teď má čtyři vnoučata a šest pravnoučat. V minulých měsících prý stařenka trochu zvolnila životní tempo a stěžuje si, že špatně slyší. Žije v pečovatelském domě a podle ošetřovatelek je pořád dobrý jedlík. Den před svými 117. narozeninami se na oslavě oblékla do růžového kimona potištěného vzorem třešňových květů.

A jaký má zaručený recept na dlouhověkost? „Sama nevím,“ odpovídá nonšalantně. Před časem ale prozradila, že za svůj věk vděčí pojídání suši a dostatku spánku. V Japonsku žije nejvíce stoletých lidí na světě – podle vlády přes 58 tisíc, přičemž 87 procent z nich jsou ženy.

Jen pro srovnání: V roce 1898 se narodil třeba podnikatel Jan Antonín Baťa (zemřel v roce 1965), básník Konstantin Biebl (1951), první československý olympijský vítěz Bedřich Šupčík (1957), dramatik Bertolt Brecht (1956) nebo Enzo Ferrari (1988).