Další úspěch mexické policie: Dopadla šéfa brutálních Zetas

Mexiko - Mexická policie zadržela šéfa drogového kartelu Zetas, který byl jedním z nejhledanějších zločinců v zemi. Jednačtyřicetiletý Omar Treviňo Morales byl v Mexiku i v USA hledán v souvislosti s pašováním narkotik a dalšími zločiny. Jde v krátké době o další úspěch v boji s dorgovou mafií, minulý týden skončil v rukou policie vůbec nejhledanější muž Mexika Servando Gómez.
Zdroj: ČTK/SCANPIX SWEDEN Autor: Manuel Velasquez

Treviňo byl dopaden v noci během rozsáhlé akce mexické federální policie a armády ve městě Monterrey v severovýchodním státě Nuevo León. Do čela brutálního kartelu Zetas se dostal předloni poté, co byl zadržen jeho bratr Miguel Ángel. V Mexiku byl hledán kvůli nelegálnímu držení zbraní patřících armádě, za informaci vedoucí k jeho dopadení vypsaly úřady odměnu 30 milionů pesos (48 milionů korun). Spojené státy na něj vydaly zatykač kvůli pašování kokainu na americké území. Prsty má muž známý jako „Z-42“ údajně i ve vraždách či únosech.

Video V Mexiku zadrželi dalšího narkobarona
video

V Mexiku zadrželi dalšího narkobarona

Kartel Zetas vznikl v roce 2010 osamostatněním od zločinecké organizace Golfo, kterou založili bývalí elitní mexičtí vojáci po své dezerci od armády. Gang je považován za jeden z nejbrutálnějších v zemi a mezi jeho často uplatňované praktiky patří řezání hlav protivníkům. Působí na severovýchodě země a vede boj s konkurenčním kartelem Sinaloa. Mezi vůbec nejkrvavější činy připisované Zetas patří žhářský útok v kasinu v Monterrey, při němž v roce 2011 zahynulo 52 lidí. U téhož města se o rok později našlo 49 těl bez hlav, patřících obětem téhož kartelu.

Omar Treviňo Morales
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Podle mexických médií však pozice Zetas po smrti někdejšího vůdce Heriberta Lazcana a následném zadržení Treviňova bratra začala oslabovat a konec druhého z rodu Treviňů tento úpadek ještě posílí.

Mexické úřady po loňském zavraždění čtyř desítek studentů, které otřáslo popularitou prezidenta Enriqueho Peňi Nieta, přitvrdily boj proti organizovanému zločinu, což vedlo i k nedávnému zadržení několika předních drogových bossů. Treviňovo dopadení je druhým významným úspěchem policie během pěti dnů. Minulý týden skončil v rukou policie vůbec nejhledanější muž Mexika Servando Gómez, zvaný La Tuta (Učitel) nebo El Profe (profesor), šéf dalšího z kartelů Templářští rytíři. Při jeho zadržení ve státě Michoacan nepadl jediný výstřel. Úřady vypsaly na jeho dopadení odměnu v přepočtu kolem 50 milionů korun.