Hollande se jako první francouzský prezident podívá do Havany

Havana - Francois Hollande 11. května jako vůbec první francouzský prezident v dějinách oficiálně navštíví Kubu. S odvoláním na Elysejský palác o tom informovala agentura AFP. Ostrovní stát se po letech izolace ze strany západních zemí začíná otevírat světu. V prosinci loňského roku oznámili prezidenti Kuby a USA znovunavázání diplomatických vztahů.

Podrobnosti o prezidentově programu na Kubě úřady zatím nesdělily. Hollande na Kubu zavítá na závěr své plánované čtyřdenní cesty po Karibiku. Předtím navštíví Francouzské Antily, které spadají pod francouzskou správu. Na Martiniku bude mimo jiné předsedat regionálnímu summitu, jenž má být přípravou na klimatickou konferenci v Paříži na přelomu listopadu a prosince.

Vztahy mezi Kubou a západními zeměmi zamrzly po nástupu kubánských komunistů vedených Fidelem Castrem k moci v roce 1959. Castro v roce 2006 předběžně předal moc svému mladšímu bratrovi Raúlovi, definitivně pak v roce 2008, údajně ze zdravotních důvodů.

Mezi Havanou a Washingtonem pomalu tají ledy

Kuba slovy svého prezidenta Raúla Castra nedávno vyzvala Spojené státy, aby zmírnily hospodářské embargo a také vrátily námořní základnu Guantánamo, kterou USA drží od začátku 20. století.  

K dílčí liberalizaci poměrů Washington nakročil už v polovině ledna. Američané budou napříště moci na Kubě používat kreditní karty a k návštěvě Kuby nebudou potřebovat zvláštní povolení. Americké firmy budou smět na ostrov vyvážet mobilní telefony či programové vybavení a nabízet na ostrově internetové služby. Padesátiletá hospodářská blokáda ale zůstává zachována.

Jednání o normalizaci vzájemných vztahů se tento měsíc chystá s Kubou zahájit rovněž Evropská unie.