Dejte nám seznam lidí, kteří k vám nesmí, žádá Unie Rusko

Brusel - Evropská unie vyzvala Moskvu, aby zveřejnila seznam osob z EU, které mají zakázaný vstup na území Ruské federace. Krok následoval poté, co Rusové odmítli pustit do země některé představitele unijních zemí na pohřeb zavražděného představitele opozice Borise Němcova.

„Žádáme ruské úřady, aby byly co nejtransparentnější a čekáme, že zajistí, že se podobné incidenty nebudou opakovat,“ podotkla mluvčí evropské diplomacie Maja Kocijančičová. Odmítnutí vstupu je podle ní jasným porušením základních principů i dohody o vízové součinnosti, kterou mají EU a Rusko uzavřenou.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ruský postup odsoudil a označil ho za velmi urážlivý. „Omezení jsou uplatňována bez sebemenší snahy o zdůvodnění nebo předchozího varování těm, koho se týkají,“ uvedl. Připomněl, že EU své sankce vždy zveřejňuje. Proti postupu se co nejostřeji ohradil a bude oficiálně žádat vysvětlení.

Evropské státy na dnešním pohřbu zastupují většinou velvyslanci. Povolení k cestě nedostal z Moskvy předseda horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicz. Podle ruského velvyslanectví ve Varšavě má jít o odvetu za to, že předsedkyně Rady federace, horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková má zakázaný vstup do EU.

Až na moskevském letišti Šeremeťjevo ale v noci na dnešek skončila cesta lotyšské lidovecké europoslankyně Sandry Kalnieteové. Kociančičová před novináři poznamenala, že zdůvodnění, podle kterého Kalnieteová představuje hrozbu pro ruskou bezpečnost a veřejný pořádek, je zcela nevěrohodné. Europoslankyně podle dokumentu, který zveřejnila na Twitteru, nesmí do Ruska až do 10. listopadu 2019.

„Není to poprvé, co sledujeme podobné odmítnutí ze zjevně svévolných důvodů,“ připomněla mluvčí. Už loni byla ze Šeremeťjeva vrácena německá europoslankyně za Zelené Rebecca Harmsová. Ruská strana tehdy uvedla, že europoslankyně je na neveřejném seznamu osob, které do země vpuštěny nebudou.

Evropská unie kvůli krizi na Ukrajině zakázala vstup 151 lidem z Ruska, Krymu a separatisty ovládaných území na východě Ukrajiny.