Nečekané překvapení, píší v USA o Zemanově řeči

Washington - Jako výmluvný hodnotil dnes list The Washington Post pondělní projev českého prezidenta Miloše Zemana na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Podle listu byly Zemanovy výroky zajímavější než slova jiných řečníků.

Na konferenci vystoupila mj. stálá velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová a bezpečnostní poradkyně amerického prezidenta Susan Riceová, mezi řečníky byl také izraelský premiér Benjamin Netanjahu a slova mnohých z nich se vztahovala k izraelským obavám z nukleárně vyzbrojeného Íránu.

Zeman ve svém projevu podpořil Izrael a vyslovil se pro koordinovanou akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu. „Všichni musíme říci: Jsem Žid,“ pronesl jako ztotožnění se s existenčními obavami Izraelců (více zde); podle Washington Post měla tato slova úspěch.

Newyorský list Algemeiner, zaměřený na informace o židovstvu a Izraeli, vyzdvihl Zemanovu výzvu světu k solidaritě s Izraelem. Je to podle něj první krok v boji proti islámskému terorismu, který by měla podle prezidenta zaštítit Rada bezpečnosti OSN.

List The Times of Israel popsal Zemanův projev jako návod k boji proti terorismu ve dvou krocích - tím prvním je projev solidarity a druhým pak koordinovaná akce celého světa pokud možno pod mandátem RB OSN. Izraelský list připomněl, že se Zemanovi dostalo bouřlivých ovací.

Zpravodajský server Breitbart, založený komentátorem Andrewem Breitbartem s cílem poskytovat komentáře a analýzy, přinesl většinu Zemanových výroků pronesených před plným sálem s kapacitou 16 000 míst a označil Zemana za nečekané překvapení konference.