Policie v Los Angeles zastřelila bezdomovce černé pleti

Policie během potyčky zastřelila bezdomovce v chudinské čtvrti Los Angeles, údajně během zápasu o zbraň jednoho ze strážníků. Dle očitých svědků se jednalo o muže tmavé pleti s přezdívkou „Afrika“, který se na ulici dostal po desetiletém pobytu v léčebně pro duševně choré. Zásahy policie proti Afroameričanům ve Spojených státech vloni vyvolaly násilné nepokoje.
Video Policie v Los Angeles zastřelila bezdomovce
video

Policie v Los Angeles zastřelila bezdomovce

Celý zásah jeden ze svědků události natočil. Na videu je zachycena násilná potyčka mezi mužem a několika příslušníky policie, kteří na místě řešili oznámení o loupeži. Policisté se nejprve pokusili muže zneškodnit použitím Taseru, avšak bezdomovec prý „pokračoval v boji a odporu“. Na záznamu není přesně vidět, co se odehrává, lze však slyšet několikrát opakovanou výzvu směrem k povalenému muži, aby upustil zbraň, kterou měl vzít jednomu z policistů. Poté se ozve pět výstřelů.

Kapitán Smith z Policie Los Angeles (Los Angeles Police Department) sdělil, že amatérské video bude podrobeno přezkoumání, aby se určilo, jak přesně zákrok proběhl. „To video je znepokojivé,“ prohlásil Smith. „Vždy je znepokojivé, když někdo přijde o život. Je to tragédie.“ Dodal také, že minimálně jeden ze zasahujících policistů byl vybaven kamerou. Prezident Losangeleské policejní komise (LA's Police Commission) prohlásil, že je důležité nejprve prošetřit všechna fakta a nečinit zatím žádné závěry.

Lidé z chudinské čtvrti, kteří zastřeleného znali, tvrdí, že muž nebýval agresivní. Na ulici prý žil asi půl roku. „Nebyla to násilnická osoba. Nebyl šílený pořád. Měl jen duševní problémy,“ řekl ABC News Steven Tugmon.

V srpnu roku 2014 zastřelil ve městě Ferguson v Missouri policista Darren Wilson černošského mladíka. Před vyšetřovateli vypověděl, že ho podezřelý z krádeže doutníků napadl, pral se s ním o zbraň a on se cítil v ohrožení, což potvrdili i někteří svědci. Podle jiných tvrzení ale mladík naopak zvedal ruce na znamení toho, že se vzdává. Incident vyvolal násilné nepokoje. Město se na několik týdnů změnilo v bitevní pole.